Šāds paziņojums sniegts sakarā ar aizvien biežāk izskanējušajiem aicinājumiem atdot mākslas darbus, kas izvesti pirms desmitiem vai simtiem gadu, piemēram, strīdus izraisījušās skulptūras no Grieķijas Partenona, kas atrodas Britu muzejā. Londonas muzejs neparakstīja deklarāciju, taču paziņoja, ka tas pilnībā atbalsta to.
"Seno civilizāciju vispārējā apbrīna nebūtu tik plaši izplatīta mūsu dienās, ja starptautiskajai publikai nebūtu bijuši pieejami šo kultūru mākslas darbi, kas eksponēti lielākajos muzejos," teikts deklarācijā.
Tajā norādīts, ka Grieķijas kultūra nebūtu kļuvusi tik slavena, ja muzeji nebūtu izstādījuši to laiku skulptūras. "Publisko muzeju kolekcijas visā pasaulē uzsvēra grieķu tēlniecības nozīmi cilvēcei kopumā un tās nezūdošo vērtību mūsdienu pasaulei."
Direktori uzsvēra, ka pret agrāko laiku mākslas darbu iegādi nedrīkst izturēties tāpat, kā pret antikvāro priekšmetu nelikumīgo tirdzniecību mūsu dienās. "Objekti un monumentālie darbi, kas tika izvietoti muzejos pirms desmitiem vai pat simtiem gadu muzejos Eiropā un Amerikā, tika iegūti apstākļos, kas nav salīdzināmi ar pašreizējiem."
Paziņojumu sagatavoja Ņujorkas Metropolitena mākslas muzeja direktors, un šajā muzejā atrodas seni priekšmeti no visas pasaules.
Paziņojums tika apspriests šogad notikušajā neoficiālajā sanāksmē, un to parakstīja arī tādu institūciju kā Parīzes Luvras un Amsterdamas "Rijksmuseum" vadītāji.
Britu muzejam aizvien biežāk tiek izvirzīta prasība atdot XIX gadsimtā no Atēnu Partenona izvestās skulptūras, kas pazīstamas ar nosaukumu "Elgin Marbles" jeb grāfa Elgina izvestās marmora skulptūras. Bet Britu muzejs apgalvo, ka tam ir "vislabākās telpas šo skulptūru izvietošanai". "Tām jāpaliek šeit, ja muzejs vēlas sasniegt savu mērķi - parādīt pasaulei pasauli," nesen paziņoja muzeja direktors Nīls Makgregors.
Deklarāciju parakstījis Čikāgas Mākslas institūts, Bavārijas Valsts muzejs, Berlīnes valsts muzeji, Solomona Gugenheima muzejs Ņujorkā, Luvras muzejs Parīzē, Metropolitena mākslas muzejs Ņujorkā, Ņujorkas Modernās mākslas muzejs, Prado muzejs Madridē, Valsts Ermitāža Sanktpēterburgā un citas, kopumā 18 pasaulē pazīstamas mākslas priekšmetu glabātavas.