Delfi foto misc. - 34162
Foto: Reuters/Scanpix

Maskava ir gatava veidot starptautisku Ukrainas atbalsta grupu, kā arī aicina atzīt Krimas referenduma rezultātus, pieņemt jaunu Ukrainas konstitūciju un piešķirt krievu valodai oficiālas valsts valodas statusu, vēsta aģentūra "RIA Novosti".

Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumā teikts, ka Ukrainas "dziļās krīzes" risināšanai Maskava piedāvā izveidot visiem Ukrainas politiskajiem spēkiem pieņemamu darba grupu, kurā kopā ar Krieviju būtu arī ASV un Eiropas Savienības (ES) pārstāvji.

Maskava paziņojumā arī piedāvā: ar ANO Drošības padomes rezolūciju nostiprināt Ukrainā neitrālu militāri - politisku statusu; atzīt Krimas iedzīvotāju tiesības noteikt savu likteni, pamatojoties uz tautas pausto gribu; Augstākajai Radai nekavējoties sasaukt visus reģionus pārstāvošu konstitucionālo sapulci, lai izstrādātu jaunu, federatīvu konstitūciju [lielākas pilnvara reģioniem]; jauno konstitūciju apstiprināt visas tautas referendumā, pēc kura sarīkot parlamenta vēlēšanas; piešķirt krievu valodai Ukrainā otras valsts valodas statusu.

Jau vēstīts, ka Ukrainā ietilpstošajā Krimas Autonomajā Republikā 16. martā notika referendums par pussalas pievienošanos Krievijai. Vēlmi saistīt savu nākotni ar kaimiņvalsti izteikuši 97% balsotāju.

Kijeva un ASV un Eiropas Savienība (ES) referendumu, kurš noticis pārkāpjot Ukrainas un starptautiskos likumus, kā arī Krievijas militārās intervences apstākļos, neatzīst. Ukrainas amatpersonas norāda, ka referenduma rezultāti un tā augstā aktivitāte (piedalījušies 83% Krimas iedzīvotāju) ir falsificēti.

Vēstīts, ka Krima kopš 28. februāra faktiski ir nonākusi prokrievisko spēku kontrolē. svarīgākos objektus ir ieņēmušas vai ielenkušas bruņotas vienības, kuras plaši uzskata par Krievijas karaspēku. 

Tikmēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins noliedz, ka krievu spēki piedalītos objektu aplenkšanā Krimā - tās esot "iedzīvotāju pašaizsardzības vienības", bet Krievija vēlas tikai aizsargāt iedzīvotājus. 

1. martā Krievijas parlaments atļāva karaspēka izmantošanu Ukrainā, lai aizsargātu savus "tautiešus". Ukrainas armijā izsludināta pilna kaujas gatavība.

NATO, kā arī virkne Rietumvalstu izteikušas brīdinājumus Krievijai tūlītēji pārtraukt agresiju Krimā, kā arī uzstājušas uz Ukrainas nedalāmību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!