Austrumukrainas krīze - 49
Foto: AFP/Scanpix

Prokrieviskās pašaizsardzības vienības Doņeckas apgabalā aizturējušas trīs no Kijevas atbraukušus Ukrainas Drošības dienesta (UDD) specvienības virsniekus, naktī uz svētdienu vēstīja aģentūra "Itar-Tass".

UDD darbinieki esot aizturēti Horļivkā un aizvesti uz separātistu kontrolēto Slovjansku. Citos medijos minēts, ka virsnieki aizturēti Kramatorskā, pa ceļam uz Horļivku.

Doņeckas separātistu pašaizsardzības vienību pārstāvji žurnālistiem pastāstīja, ka virsnieku uzdevums bijis izlūkošana un viena no pašaizsardzības līderiem nolaupīšana.

Savukārt internetā parādījušās fotogrāfijas un video, kurā trīs vīrieši ar aizsietām acīm un bez biksēm atbild uz Krievijas žurnālistu jautājumiem, ziņo aģentūra UNIAN. Saskaņā ar Krievijas mediju ziņoto, aizturētie atrodas separātistu sagrābtajā UDD ēkā Slovjanskā.

UDD ir apstiprinājis, ka Horļivkā ir aizturēti tā darbinieki, neprecizējot sagūstīto personu skaitu. Dienesta darbinieki uz Horļivku devušies aizturēt Ukrainas deputāta slepkavībā aizdomās turētu Krievijas pilsoni, tomēr uzdevumi izpildīt nav ļāvuši bruņoti uzbrucēji, kas darbiniekus sagūstījuši, teikts UDD paziņojumā.

Ceturtdien pretterorisma operācijas laikā Slovjanskā Ukrainas spēki iegājuši vairākos separātistu kontrolposteņos uz ceļiem. Iekšlietu ministrija ziņoja par pieciem nogalinātiem separātistu kaujiniekiem, kamēr prokrieviskie spēki ziņo pat par 13 kritušajiem.

Piektdien Kijeva paziņoja, ka pilnībā bloķē separātistu grupējumu pārņemto Slovjansku, lai nepieļautu prokrieviski noskaņotu papildspēku ierašanos.

Reaģējot uz notikumiem Ukrainā, Krievija brīdināja, ka Kijevai par "vēršanos pret savu tautu" būs jāsaskaras ar sekām un sāka militārās mācības Ukrainas robežu tuvumā. Tāpat Maskava ir brīdinājusi, ka Ukrainā varētu ievest "miera uzturētājus".

Jau ziņots, ka Krievijas diversanti un vietējo separātistu kaujinieki šomēnes Ukrainas austrumos sagrābuši vairākas valsts iestāžu un milicijas nodaļu ēkas, kā arī citus stratēģiskos objektus, piemēram, lidlaukus, bet uz ceļiem

izveidojuši kontrolposteņus. Reaģējot uz šiem notikumiem, Ukrainas varasiestādes sākušas pretterorisma operāciju.

Ukrainas, Krievijas, Eiropas Savienības un ASV sarunās 17.aprīlī Ženēvā tika pieņemts komunikē par situācijas normalizāciju Ukrainā. Tajā iekļauta prasība par visu nelikumīgo grupējumu atbruņošanu un nelikumīgi ieņemto ēku atbrīvošanu. Austrumukrainas separātistu līderi atteikušies šīm prasībām pakļauties, pieprasot, lai vispirms atkāpjas Kijevas valdība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!