Delfi foto misc. - 37480
Foto: AFP/Scanpix

Lielbritānijas ārlietu ministrs Filips Hamonds pirmdien pauda cerību, ka Skotijas lēmums par palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā iedvesmos irākiešus saglabāt vienotu valsti.

"Es ceru, ka Skotijas pieredze Irākai būs noderīgs modelis," preses konferencē Bagdādē sacīja ministrs.

Skotija referendumā pagājušajā mēnesī noraidīja neatkarības ideju, kaut arī kampaņas gaitā šķita, ka neatkarības piekritēji varētu gūt uzvaru.

Daudzi irākieši autonomajā Kurdistānas reģionā, kur prezidents solījis rīkot referendumu par pašnoteikšanos, rūpīgi sekoja Skotijas kampaņas gaitai.

"Skotijas tauta ilgi un pamatīgi domāja par atdalīšanās jautājumu un nosprieda, ka viņiem labāk klājas Apvienotajā Karalistē, ka viņi Apvienotajā Karalistē ir stiprāki un drošāki," sacīja ministrs.

Kopš džihādistu grupējums "Islāma valsts" jūnijā izvērsa uzbrukumu Irākā, valsts ir uz izjukšanas robežas. Īpaši spēcīgi separātiski noskaņojumi ir kurdu apdzīvotajos ziemeļos.

Situācijā, kad irākiešu spēki karā ar "Islāma valsti" nespēj pārņemt iniciatīvu, neraugoties uz ārvalstu gaisa spēku palīdzību, turpina pieaugt starptautiskās sabiedrības bažas.

Hamonds Bagdādē no jauna uzsvēra Lielbritānijas atbalstu, tomēr noliedza sauszemes intervences iespēju.

"Lai sakautu "Islāma valsti", vadībā kaujas laukā ir jāizvirzās irākiešu tautai, Irākas drošības spēkiem un Irākas valdībai," uzsvēra ministrs.

"Islāma valsts" kontrolē plašas teritorijas no Sīrijas ziemeļiem līdz Irākas austrumiem, un 30.jūnijā islāmisti tajās pasludināja "kalifātu". Grupējums apņēmies panākt, lai "kalifātā" dzīve noritētu atbilstoši sunnītu viduslaiku paražām.

Grupējums ir viens no spēcīgākajiem nemiernieku bruņotajiem formējumiem Sīrijā, kur tas ilgstoši cīnās pret prezidentu Bašaru al Asadu, bet pēdējā laikā - arī pret citiem Sīrijas nemiernieku formējumiem, arī pret "Al Nusra", kas saistīts ar "Al Qaeda".

"Islāma valsts", kā arī citu Sīrijas nemiernieku grupējumu rindās cīnās daudz karotāju no ārzemēm - gan no Tuvo Austrumu reģiona valstīm, gan no Rietumiem un pat no Čečenijas.

Satraukumu Rietumu pasaulē izraisījuši "Islāma valsts" panākumi Irākā, kur grupējums pakļāvis ievērojamas teritorijas un iespiedies arī kurdu apvidos.

Starptautiskās sabiedrības sašutums par islāmistu brutālajām metodēm vairojies pēc tam, kad augustā un septembrī tīmeklī parādījās video ar galvas nociršanu diviem ASV žurnālistiem, kā arī britu palīdzības misijas līdzstrādniekam.

"Islāma valsts" vēl nesen darbojās kā "Al Qaeda" atzars. Tomēr, kad tam Sīrijā izvērsās konflikts ar otru "Al Qaeda" sabiedroto - grupējumu "Al Nusra" -, teroristu tīkla vadība no "Islāma valsts" norobežojās un par savu vienīgo sabiedroto atzina "Al Nusra".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!