Zinātniekiem revolucionārs panākums paralīzes ārstēšanā
Foto: PantherMedia/Scanpix
Britu un poļu zinātniekiem ar šūnu transplantāciju izdevies panākt nervu šķiedru reģenerāciju traumatiski bojātās muguras smadzenēs, atjaunojot paralizētam cilvēkam kustības kājās.

Izmantotā metode, ko zinātnieki nodēvējuši "par daudz lielāku sasniegumu nekā cilvēka izkāpšana uz Mēness", nākotnē varētu ļaut ārstēt cilvēkus ar muguras smadzeņu šķērsbojājumu.

Londonas Koledžas universitātes zinātnieku komanda Džefa Raismena vadībā sadarbībā ar Vroclavas universitātes neiroķirurgu Pāvelu Tabakovu panākusi nervu šūnu precīzu reģenerāciju pacientam, kas pirms četriem gadiem sadurts mugurā, gūstot muguras smadzeņu šķērsbojājumu.

Pēc ārstēšanas kursa 40 gadus vecais polis Dareks Fidika daļēji atguvis jušanu zem bojājuma vietas, kā arī pēc intensīva rehabilitācijas kursa atsācis iet, balstoties uz staigāšanas rāmja.

"Mēs ticam, ka šī procedūra ir būtisks pagrieziens, kas, attīstīta tālāk, nozīmēs vēsturiskas pārmaiņas pašlaik bezcerīgajā prognozē cilvēkiem ar muguras smadzeņu bojājumu," norādīja Raismens.

Terapijā izmantotas ožas receptoru šūnas, kam piemīt reģenerācija un spējas kontrolēt neironu augšanas precīzu virzību.

Zinātnieki vispirms ievākuši pacienta ožas receptoru šūnas, tad tās pavairojuši un pēc divām nedēļām implantējuši muguras smadzeņu bojājuma vietā. No pacienta potītes rajona izoperētas četras nervu šķiedras, kas ievietotas pāri 8 milimetrus lielajai spraugai muguras smadzeņu šķērsbojājuma vietā.

Zinātnieki uzskata, ka implantētās ožas receptoru šūnas vadīja bojāto muguras smadzeņu nervu šūnu savienošanos.

"Mēs esam noskaidrojuši pamatprincipu, kas ļauj nervu šķiedrām ataugt un atjaunot funkciju, ja mēs tām dodam tiltu," sacīja Raismens.

Divu gadu laikā pēc ievainojuma Fidika atlabšana nebija veiksmīga, neskatoties uz intensīvām fizioterapijas nodarbībām piecas stundas dienā.

Pirmās atlabšanas pazīmes parādījās trīs mēnešus pēc operācijas, kad viņa kreisajai kājai bija redzams muskuļu masas pieaugums.

Vēl pēc trim mēnešiem Fidika spēja spert savus pirmo soļus pie līdztekām ar ortozēs fiksētām ceļu locītavām. Tagad viņš ar staigāšanas rāmi spēj pārvietoties ārpus telpām un daļēji atguvis zarnu un urīnpūšļa kontroli.

Pētījumu finansēja Lielbritānijas Cilmes šūnu fonds un Nikolsa Muguras trauma fonds (NSIF), kuru izveidoja šefpavārs Deivids Nikolss 2003.gadā, kad viņa dēla peldoties guva muguras smadzeņu šķērsbojājumu.

NSIF pētījumam iedalīja vienu miljonu sterliņu mārciņu (1,26 miljonus eiro) britu zinātniekiem un 240 000 mārciņas pētnieku komandai Polijā.

Visi pētījumā iesaistītie zinātnieki un mediķi ir solījuši nedzīties pēc peļņas gūšanas no pētījuma rezultātiem.

"Es būtu ārkārtīgi lepns, ja varētu teikt, ka nevienam pacientam nebija jāmaksā ne penijs par informāciju, kuru es atklāju," sacīja Raismens.

NSIF plāno patentēt visas terapijas tehnoloģijas un padarīt tās brīvi pieejamas.

Zinātnieku komanda pašlaik meklē labāko avotu ožas receptoru šūnām un izstrādā nanošķiedru biomateriālu prototipu, uz kā transplantētās ožas receptoršūnas varētu augt, pavēstīja Lielbritānijas Cilmes šūnu fonds.

Pētnieki cer savākt pietiekoši daudz līdzekļu, lai veiktu klīnisku pētījumu ar desmit pacientiem Lielbritānijā un Polijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!