Ko Eiropai vajag Centrālāfrikā. 'Latvijas Avīzes' reportāža
Foto: Ivars Bušmanis
Kopš decembra Centrālāfrikas Republikā nepārtraukti nemieri, šāvieni katru dienu un nakti. Vardarbībai seko atriebe un tā bez gala. Galvaspilsētā Bangi divdesmit kristīgi jaunieši izvilkuši kādu musulmani no autobusa, nogalinājuši ar akmeni un iemetuši ugunskurā. Par to, ka musulmaņi nogalinājuši viņa sievu gaidībās, kā arī māsu un viņas bērnu, kāds jauns vīrietis, kurš iesaukts par "Trako suni", apēdis jau nosistā vīrieša kāju. Kanibālismā izpaužas atsevišķu cilšu paražas apēst ienaidnieka ķermeņa daļu, lai iegūtu viņa īpašības. Tas bija gada sākumā.

Kopš konflikta sākuma tūkstošiem cilvēku nogalināti, 414 tūkstoši aizmukuši uz kaimiņvalstīm, 174 tūkstoši dzīvo bēgļu nometnēs - pusei valsts iedzīvotāju (2,5 miljoniem) nepieciešama humānā palīdzība. Slēgtas skolas, baznīcas, slimnīcas un veikali. Tirgotāji no ielām bija pazuduši. Tāda pirms pusgada vēl bija Centrālāfrikas galvaspilsēta Bangi.

Tad iesaistījās starptautiskie spēki - vispirms Francijas armija (operācijas "SANGARIS"), vēlāk Āfrikas savienības armija (MISCA), no maija - ES misija EUFOR, no septembra - ANO miera spēki (MINUSCA). Kopīgiem spēkiem drošības situācija ir uzlabojusies. Tagad oktobrī ikdienas operatīvajā informācijā parādās kāds ievainots iedzīvotājs, šāvieni naktī, nolaupīti cilvēki, demonstrācija ar sadedzinātu līķi. Var teikt, ka iestājies miers. Salīdzinoši ar to, kā bija. "Tas viss, ko esam sasnieguši, vēl ir ļoti trausls. To cenšas lauzt radikāļi no abām pusēm," otrdien pavēstīja EUFOR RCA komandieris ģenerālmajors Filipe Pontjē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!