Foto: AFP/Scanpix

Piektdien Pakistānas apdzīvotākajā pilsētā Karāči aptuveni 200 cilvēku protestēja pret karikatūrām par pravieti Muhamedu Francijas satīras žurnālā "Charlie Hebdo". Policija izdarījusi brīdinājumu šāvienus gaisā un izmantojusi ūdensmetējus, lai izklīdinātu demonstrantus, vēsta AP.

Aģentūra "Reuters" vēsta, ka aptuveni 200 protestētāji sanāca pie Francijas konsulāta. Viņi izkliedza saukļus pret karikatūru publikācijām, meta akmeņus un uzvedās agresīvi.

Tiek norādīts, ka daži no protesta dalībniekiem bruņojušies ar ieročiem, kā rezultātā protesti ātri kļuva nekontrolējami. Lai apturētu protestētāju plūsmu uz konsulātu, policija izmantoja asaru gāzi un ūdensmetējus, pēc kā daži demonstranti atklāja uguni.

Protestos cietuši četri cilvēki, tostarp 38 gadus vecais aģentūras AFP žurnālists Asifs Hasans, kuru sadursmē nejauši sašāva ar ieroci. Viņš ir nogādāts slimnīcā, kur nekavējoties veikta operācija. Hasana stāvoklis raksturots kā smags. Viņam lode trāpījusi plaušā un izgāja caur krūtīm.

Slimnīcas ārste pēc operācijas sacījusi, ka fotogrāfa dzīvībai briesmas nedraud, un viņš jau runājis ar saviem kolēģiem.

Protesti notikuši arī citviet. Islamabadā pulcējušies ap 1000 demonstrantu, nosodot "Charlie Hebdo" karikatūras. Viņi izgāja ielās ar saukļiem un plakātiem "Kauns par "Charlie Hebdo"" un "Ja tu esi Čārlijs, tad es esmu Kuaši".

Televīzijas kanāls "Al Jazeera" vēsta, ka protestu organizatore ir reliģiskās Pakistānas partija "Jamaat-e-Islami". Tās pārstāvji paziņojuši, ka plāno organizēt protestus pret žurnāla karikatūrām visā valstī.

Kā vēstīts, ka notikumi, kas satricināja Franciju un pasauli, sākās ar bruņotu uzbrukumu satīras žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijai Parīzē. Ar triecienšautenēm bruņoti vīrieši, kurus vēlāk identificēja kā brāļus Šerifu un Saīdu Kuaši, 7. janvāra uzbrukumā nošāva 12 cilvēkus, to skaitā divus policistus un aizbēga nolaupītā automašīnā.

Sākās masīva aizdomās turēto meklēšanas operācija. Tikmēr 8. janvārī citā uzbrukumā Parīzē tika nogalināta policiste. Sākotnēji likumsargi šo uzbrukumu nesaistīja ar "Charlie Hebdo" teroraktu, tomēr nākamajā dienā paziņoja, ka par šo slepkavību tiek meklēta Hajata Bumedina un Amedijs Kulibali, kurš, iespējams, saistīts ar brāļiem Kuaši, kuri tajā pašā dienā aplaupījuši benzīntanku.

9. janvāra rītā brāļi Kuaši nolaupīja citu automašīnu un iesaistījās apšaudē ar policiju. Pēc neilgas pakaļdzīšanās viņi paslēpās tipogrāfijas noliktavas ēkā Damartinas ciemā, kas atrodas aptuveni 35 kilometrus no Parīzes.

Par piektdienas spraigajiem notikumiem var lasīt šeit.

Savukārt Kulibali sagrāba ķīlniekus košera veikalā Parīzē, pieprasot Kuaši brāļiem brīvību. Policijas operācijā Kuaši brāļi, kuri šaudami nākuši ārā no ēkas, nogalināti.

Ķīlnieku atbrīvošanas operācijā nogalināts arī Kulibali. Veikala ķīlnieku krīzē gāja bojā četri cilvēki, kopējam saistītajos teroraktos bojāgājušo skaitam sasniedzot 17.

To, kas zināms par brāļiem Kuaši, var lasīt šeit.

11.janvārī Parīzē notika solidaritātes maršs, kurā pieminēja bojāgājušos. Parīzē gājienā piedalījās ap 1,5 miljonu cilvēku, bet visā Feancijā – vairāk nekā 3,7 miljoni. Parīzes gājienā piedalījās vairāk nekā 40 dažādu valstu politiskie līderi.

Dažas valstis nevēlējušās atbalstīt Muhameda karikatūras. Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu paziņoja, ka pravieša karikatūru atkārtota publicēšana ir "atklāta provokācija".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!