Svētdien Grieķijas parlamenta vēlēšanās uzvarējušās kreiso ekstrēmistu partijas SYRIZA līderis Aleksis Ciprs pirmdien nodevis premjerministra zvērestu, kļūstot par valsts jaunāko premjeru 150 gados.
Neilgi pirms tam Ciprs noslēdza vienošanos ar labējā spārna partiju "Neatkarīgie grieķi" par valdības veidošanu.
40 gadus vecais Ciprs, kā parasti bez kaklasaites, arī lauza tradīciju un deva civilo, nevis reliģisko zvērestu, solot "vienmēr kalpot grieķu tautas interesēm". Ciprs ir ateists.
Neilgi pēc tam tika lauzta vēl viena tradīcija, kad līdzšinējais premjers Antonis Samars atteicās apsveikt savu sekotāju uz premjerministra oficiālās rezidences kāpnēm.
Ciprs vēlas ar starptautiskajiem aizdevējiem sākt jaunas sarunas par Grieķijas parāda atmaksu.
Grieķijas parādsaistības šobrīd veido 175% no iekšzemes kopprodukta (IKP), un liela daļa ekspertu uzskata, ka tās nav ilgtspējīgas.
Jau vēstīts, ka svētdien notikušajās Grieķijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi SYRIZA, kas saņēmusi 36,34% vēlētāju atbalstu, liecina dati, kas iegūti pēc 99,8% balsu apkopšanas.
Atbilstoši pašreizējiem rezultātiem SYRIZA iegūs 149 no 300 parlamenta mandātiem, un tai absolūtā vairākuma nodrošināšanai pietrūks vien divu mandātu.
Līdz šim valdījusī centriski labējā partija "Jaunā demokrātija" ierindojusies otrajā vietā, krietni atpaliekot no uzvarētājiem. "Jaunā demokrātija" saņēmusi 27,81% balsu un parlamentā tikusi pie 76 mandātiem.
Neonacistu partija "Zelta rītausma" ar 6,28% balsu un 17 mandātiem ierindojusies trešajā vietā.
Nesen izveidotā centristu partija "To Potami" ("Upe") palikusi ceturtajā vietā ar 6,05% balsu un 17 mandātiem.
Tai seko kompartija ar 5,47% un 15 mandātiem, labējā taupības pretinieku partija "Neatkarīgie grieķi" ar 4,75% un 13 mandātiem, līdzšinējās koalīcijas partneri sociālistu partija PASOK ar 4,68% un 13 mandātiem.
Bijušā premjerministra un PASOK līdera Georga Papandreu izveidotā Demokrātisko sociālistu kustība saņēmusi vien 2,46% balsu un parlamentā nav iekļuvusi.
Lai iekļūtu likumdevēju sapulcē, partijai ir jāsaņem vismaz 3% balsu.
SYRIZ kopā ar "Neatkarīgajiem grieķiem" kontrolēs 162 no 300 parlamenta mandātiem, proti, pārliecinošu vairākumu.
"Neatkarīgie grieķi" iestājas pret nelegālo imigrāciju, un tai ar SYRIZA ir domstarpības daudzos sociālās politikas jautājumos, tomēr abas partijas iebilst pret Grieķijas ekonomikas starptautiskās glābšanas programmas nosacījumiem.
Straujā vienošanās par koalīcijas veidošanu ir pārsteigusi daudzus analītiķus, kuri prognozēja ilgas sarunas, garu politiskās neskaidrības periodu vai pat jaunas vēlēšanas.
Gaidāms, ka Ciprs jau otrdien atklās jaunās valdības sastāvu.
SYRIZA ir solījusi panākt daļēju Grieķijas parāda norakstīšanu, paaugstināt algas un pensijas, apturēt valsts sektorā strādājošo atlaišanas un iesaldēt valsts īpašumu privatizāciju, tādējādi atsakoties no reformām, kuras saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskais Valūtas fonda (SVF) prasībām īstenojusi līdzšinējā valdība.
SVF izpilddirektore Kristīne Lagarda pirmdien paziņoja, ka fonds ir gatavs turpināt atbalstīt Grieķiju un gaida sarunas ar jauno valdību.
Arī Vācijas valdības pārstāvis apliecināja, ka Berlīne ir gatava sadarboties ar jauno Grieķijas valdību, bet uzsvēra, ka Atēnām ir jāturpina pildīt savas saistības.
Līdzīgu viedokli pauda arī Francijas prezidents Fransuā Olands, paziņojot, ka Grieķijai jāpilda savas saistības un jāatmaksā parādi.
Olands telefonsarunā apliecināja Cipram savu atbalstu un uzaicināja viņu ierasties vizītē Parīzē.