47RS150130A656
Foto: Reuters/Scanpix

Pirms nepilniem diviem gadiem stājoties amatā, Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins (attēlā pirmais no kreisās) tika uztverts kā jaunu reformu un pārmaiņu nesējs, bet rezultāts ir pavisam pretējs. Šo gadu Ķīna sāk kā valsts, kurā disidentu "smacēšana" un valdošās Komunistu partijas pretinieku izslēgšana no politiskās virtuves tiek īstenota ar smalku, bet vēl nebijušu spēku, vēsta raidsabiedrība "Sky News".

Pagājušajā nedēļā mediji visā pasaulē ziņoja, ka skolotāji Ķīnā saņēmuši jaunus norādījumus, atbilstoši kuriem viņiem stundās aizliegts izplatīt Rietumu vērtības. Savukārt universitāšu pasniedzēji līdzīgas norādes saņēmuši jau dažus mēnešus agrāk ar piebildi, ka viņiem īpaši nepieciešams uzsvērt marksisma, tradicionālās kultūras un sociālistu vērtības. Vairākās universitātēs pat tiek ziņots par novērošanas kameru uzstādīšanu, lai varētu sekot līdzi tam, cik cītīgi pasniedzēji šīs norādes ņem vērā.

Sji Dzjiņpins savu 10 gadu termiņu uzsāka 2013. gada martā. Tie, kuri domāja, ka viņš varētu būt progresīvākais līderis Komunistiskās Ķīnas 66 gadus ilgajā vēsturē, šobrīd jau ir spiesti atzīt savu kļūdu. Pēdējos divos gados prezidents ir pierādījis sevi kā lielisku oratoru un Ķīnas komunisma pamatvērtību atdzīvinātāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!