Britain Churchill.JPEG-04f0d
Foto: AP/Scanpix

Šajā dienā pirms 70 gadiem Krimā netālu no Jaltas esošajā Livādijas pilī uz nedēļu ilgu tikšanos sabrauca trīs Sabiedroto līderi un viņus pavadošās diplomātu svītas. 1945. gada 4. februārī sākās Jaltas konference, kuru nereti dēvē par Aukstā kara priekšvēstnesi, bet Baltijas valstīs piemin tās laikā lielvaru izlemto Latvijas, Lietuvas un Igaunijas likteni.

Par vēsturisko Lielbritānijas premjera Vinstona Čērčila, ASV prezidenta Franklina Delano Rūzvelta un Padomju Savienības diktatora Josifa Staļina tikšanos visspilgtāk atgādina attēli, kuros redzami trīs tobrīd jau kara uzvaru jūtošie lielvalstu vadītāji sasēdušies pozēšanai fotogrāfiem bijušās caru vasaras pils itāļu pagalmiņā.

Visi trīs līderi nedaudz vairāk nekā gadu iepriekš jau bija tikušies Teherānā, kur bija vienojušies par Vācijas un Japānas kā politisku un militāru spēku iznīcināšanu, Polijas atjaunošanu un palielināšanu uz Vācijas zemju rēķina, kā arī jaunas starptautiskas mieru nodrošinošas organizācijas veidošanu. Tobrīd Nacistiskā Vācija jau bija zaudējusi pozīcijas Āfrikā, kā arī savu sabiedroto Itāliju, un tās armija sāka atkāpšanos Padomju Savienībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!