Ēģipte 12.februārī sāks no jauna izskatīt lietu pret telekanāla "Al Jazeera" žurnālistiem, kas pērn tika notiesāti kopā ar savu kolēģi, nu jau atbrīvoto Austrālijas latvieti Pēteri Gresti, paziņojušas tiesu sistēmas amatpersonas.
"Al Jazeera" angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmijs, kurš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis, un producents Bahers Muhameds, tāpat kā Greste, tika arestēti 2013.gada 29.decembrī Kairā, bet pagājušā gada jūnijā notiesāti "par sakariem ar aizliegto "Musulmaņu brālību" un melīgu ziņu pārraidīšanu". Grestem un Fahmijam tiesa pērn jūnijā piesprieda septiņu gadu cietumsodu un Muhamedam - desmit gadu cietumsodu. Visi trīs apsūdzētie savu vainu noraidīja.
"Al Jazeera" žurnālistu notiesāšana izraisīja plašu starptautisko cilvēktiesību un preses brīvības organizāciju nosodījumu. Virkne rietumvalstu, tostarp ASV, mudināja Ēģiptes prezidentu Abdelfatahu as Sisi notiesātos žurnālistus apžēlot.
Pērnruden as Sisi parakstīja dekrētu, kas ļauj izdot ārvalstu pilsoņus, kuri apsūdzēti vai notiesāti Ēģiptē, bet 1.janvārī Ēģiptes kasācijas tiesa lika lietu izskatīt no jauna.
Pirms nedēļas Ēģipte atbrīvoja un deportēja no valsts Gresti, kuram ir Austrālijas un Latvijas pilsonība. Greste vispirms lidmašīnā devās un Kipru, bet pēc tam - uz dzimto Austrāliju.
Fahmijs, kam līdz šim bijusi Kanādas un Ēģiptes pilsonība, šonedēļ atteicās no pēdējās, un tiklab Ēģiptes, kā Kanādas amatpersonas likušas saprast, ka viņš varētu tikt izdots Kanādai. Austrālija un Kanāda izdotos žurnālistus negrasās tiesāt.
Tikmēr Muhamedam ir vienīgi Ēģiptes pilsonība. Viņa sieva izteikusies, ka visi trīs žurnālisti tiesāti kopā un viņus arī būtu jāatbrīvo kopā.
Greste, kurš ieslodzījumā Ēģiptē pavadījis vairāk nekā 400 dienas, pirmajā intervijā pēc atbrīvošanas aicināja Kairas varasiestādes atbrīvot arī abus savus kolēģus.
Fahmija advokāte, pazīstamā juriste Amala Klūnija nosūtījusi Ēģiptes prezidentam vēstuli, norādot, ka plāno doties uz Kairu, lai pārrunātu šo jautājumu.