Foto: Krievijas kosmosa pilsētiņa Kazahstānas nekurienē Baikonura

Pirms sešdesmit gadiem, 1955. gada 12. februārī, Padomju Savienība pilnīgā slepenībā Kazahstānas stepēs sāka kosmodroma un tā apkalpojošās pilsētiņas būvniecību. Tā ir pati pirmā un joprojām vislielākā kosmosa kuģu palaišanas stacija pasaulē.

Sākotnēji PSRS medijos, kā arī starptautiskajai sabiedrībai tika apgalvots, ka kosmodroms, no kura palaists pasaules pirmais zemes pavadonis, kā arī vēlāk kosmosā nosūtīts pirmais cilvēks Jurijs Gagarins, atrodas Baikonurā. Tomēr oficiāli, taču vienlaikus slepeni pilsētiņu ilgus gadus sauca par Ļeņinsku, bet kosmodromu - par Zinātniskās izpētes centru Nr.5 vai Teretamas kosmodromu.

Īstā Baikonura bija pavisam cita Kazahstānas pilsēta vairākus simtus kilometru uz ziemeļiem. Šī "vārdu spēle" bija domāta, lai Aukstā kara laikā jauktu pēdas, ļaujot domāt, ka kosmodroms atrodas pavisam citur. Tā kā palaisto raķešu ceļš patiešām gāja pāri īstajai Baikonurai, un pie tās pat māņu nolūkos tika uzbūvēta šķietama raķešu palaišanas platforma, kādu laiku šī viltība arī šķita ticama.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!