Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien nosodīja pasaules lielvaru noslēgto vienošanos ar Irānu, nodēvējot to par sliktu darījumu.
"[Vienošanās] neierobežo Irānas kodolprogrammu. Tā saglabā lielu kodolinfrastruktūru. Nav iznīcināta neviena centrifūga. Nav slēgta neviena kodoliestāde, tostarp pazemes laboratorijas, ko viņi uzbūvējuši nelikumīgi," norādīja Netanjahu intervijā telekanālam CNN.
ASV un Izraēlas vidū valda nevienprātība attiecībā uz prezidenta Baraka Obamas ieturēto ārpolitikas kursu. Pagājušā mēnesī Netanjahu spēra bezprecedenta soli, uzrunā Kongresā asi kritizējot Vašingtonas sarunas ar Irānu.
Jautāts, vai viņš uzticas Obamam, Izraēlas premjerministrs atbildēja, ka “es ticu, ka prezidents dara to, ko uzskata par labu priekš ASV, bet es uzskatu, ka mums var būt viedokļu dažādība par to”, jo Irāna ir sevi apliecinājusi kā neuzticamu.
Tikmēr ASV prezidents Baraks Obama intervijā laikrakstam „The New York Times” uzsvēra, ka ASV un Izraēlas ciešās attiecības ir nesaraujamas.
"Pat mūsu nevienprātību laikā ar premjerministru Netanjahu gan Irānas, gan palestīniešu jautājuma laikā, es vienmēr esmu uzsvēris, ka mūsu atbalsts Izraēlas aizsardzībai ir nesatricināms," sacīja Obama.
"Ja manu pilnvaru laikā vai manas darbības rezultātā Izraēla kļūtu ievainojamāka, es to uzskatītu par neveiksmi no manas puses, par manas prezidentūras būtisku neveiksmi,” sacīja ASV prezidents.
Kā jau LETA ziņoja, Irāna un pasaules lielvaras aizvadītajā nedēļā panāca vienošanos galvenajos punktos jautājumā par Teherānas kodolprogrammu, kas paredz ierobežot Irānas urāna bagātināšanas programmu apmaiņā ANO, ES un ASV ekonomisko, finanšu un citu sankciju atcelšanu.
Vienošanās paredz, ka Irānai desmit gadu laikā jāsamazina urāna bagātināšanas centrifūgu skaits līdz 6104. Pašlaik Irānai ir aptuveni 19 000 urāna bagātināšanas centrifūgas, ar kurām var ražot kodoldegvielu, kā arī kodolieročus.