Dallasas Baltais nams
Foto: Publicitātes attēli

Viens no apsargātākajiem objektiem pasaulē ir Baltais nams jeb ASV prezidenta oficiālā mītne Vašingtonā. Lai apsargi spētu to aizsargāt vēl labāk, ASV Slepenais dienests ierosinājis uzbūvēt Baltā nama kopiju treniņa nolūkiem. Tikmēr simboliskā nama atdarinājumi jau šobrīd atrodami gan ASV, gan citās valstīs.

Par spīti tam, ka Baltā nama apkārtni ikdienā novēro simtiem modru acu, laiku pa laikam kāds pamanās pārkāpt žogam un bizot pa kompleksa zālāju vai sliktākajā gadījumā - sasniegt pašu ēku un pat iekļūt tajā.

Vēl pagājušā gada septembrī ar nazi bruņots vīrietis pārlēca pāri žogam, ieskrēja Baltajā namā pa neaizslēgtajām parādes durvīm, uzveica Slepenā dienesta aģentu un sasniedza kāpnes, kas ved uz Baraka Obamas ģimenes personiskajiem apartamentiem. Izmeklējot šo incidentu, Slepenā dienesta darbā tika konstatēti arī citi pārkāpumi, raisot bažas par ASV prezidenta un viņa ģimenes drošību.

Toreizējā ASV Slepenā dienesta vadītāja Džūlija Pīrsone atkāpās no amata, bet februārī darbu sāka Džozefs Klensijs. Kā vienu no jaunievedumiem viņš piedāvā 8,5 miljonus eiro vērta Baltā nama maketa būvēšanu jauno aģentu apmācīšanai.

Kamēr šis projekts vēl nav guvis oficiālu apstiprinājumu, daži asprāši piedāvā nebūvēt jaunu Balto namu, bet izvēlēties kādu no jau esošajām tā kopijām. Piedāvājām ar tām iepazīties:

Vjetnamieša pateicība Amerikai

Foto: Publicitātes attēli

Viena no īstajam Baltajam namam līdzīgākajām un arī ģeogrāfiski tuvākajām ēkām atrodas Virdžīnijas štata Maklīnā.

Tikai 13 kilometrus no īstā Baltā nama 1995. gadā vjetnamiešu imigrants Čū Ngaijens uzcēla līdzīgu ēku pats sev. Būves plānošanā viņš par pamatu ņēmis oficiāli pieejamos Baltā nama plānus. Vjetnamietis tādējādi vēlējies parādīt pieķeršanos un pateicību zemei, kura viņu ar ģimeni reiz uzņēmusi un kļuvusi par jaunajām mājām.

Aptuveni 774 kvadrātmetru plašajā ēkā ir sešas guļamistabas, septiņas vannasistabas, treniņzāle, vīna pagrabs, lifts un deju zāle 100 cilvēku uzņemšanai. Visām telpām ir vairāk nekā četrus metrus augsti griesti.

Mediju uzmanību šī ēka izpelnījās pirms nu jau vairāk nekā trim gadiem, kad tās īpašnieks to mēģināja pārdot. Pēc bērnu pārcelšanās citviet, tā bij palikusi par lielu, skaidrojis pats Ngaijens.

Sākotnēji tā tika pārdota par 4,65 miljoniem ASV dolāru, bet tās cena drīz nokrita līdz nepilniem četriem miljoniem. Netiek ziņots, vai īpašniekam ēku izdevies pārdot.

Ēkas foto no pārdošanas sludinājuma:

Nepabeigts Baltais nams meža vidū

Foto: Publicitātes attēli

Pirms dažiem gadiem pārdošanā nonāca vēl kāda Baltās mājas kopija, kura arī atrodas Virdžīnijas štatā pavisam netālu no oriģināla.


Skatīt lielāku karti

Heimārketas apgabalā esošā ēka vēl nebija pabeigta, kad tās būvnieki bija spiesti
izziņot maksātnespēju un māju pārdot par nedaudz vairāk nekā 800 000 ASV dolāru. Vēl gadu vēlāk ēka pārdota atkal - jau par 1,3 miljoniem ASV dolāru.

Tā esot 1 579 kvadrātmetru liela un pārdota kopā ar četriem hektāriem zemes. Lai gan ārēji to mēģināts veidot kā ASV prezidenta rezidences kopiju, iekšēji plānojums to neatgādinot nemaz.

Irāņa pils ASV Džordžijas štatā


Citā ASV štatā - Džordžijā - netālu no Atlantas savu Balto namu savulaik uzcēla irāņu izcelsmes ASV pilsonis un nekustamo īpašumu attīstītājs Freds Milāni.

2002. gadā celtajā ēkā bija izveidots ne tikai Ovālais kabinets, bet arī prezidenta galda kopija, virs kuras karājušies ASV un Irānas karogi. Milāni ģimene septiņus gadus ēkā dzīvojuši paši, bet, pieņemoties spēkā ekonomiskajai krīzei, bija spiesti to pārdot.

Lai gan irānis par savu iemīļoto māju sākotnēji vēlējies iegūt vismaz deviņus miljonus ASV dolāru, viņam to 2010. gadā izdevās pārdot vien par 1,1 miljonu. Pēcāk ēka pārdota vēl divas reizes - 2013. gada augustā par 1,5 miljoniem ASV dolāru un 2013. gada novembrī - par 2,2 miljoniem ASV dolāru.

Dallasas Baltais nams

Foto: Publicitātes foto

Tomēr greznākā ASV prezidenta rezidences kopija pašā Amerikā atrodas Teksasas štatā. Šobrīd to var iegādāties par 19,5 miljoniem ASV dolāru.

Šī ēka, kura tiek dēvēta par "Dallasas Balto namu", uzcelta 1996. gadā, bet no 2001. gada līdz 2003. piedzīvojusi vērienīgu renovāciju. Pārdevēji apgalvo, ka antīkajām mēbelēm un franču kamīniem rotātais interjers ir ne tikai elegants, bet arī mājīgs.

Namam ir biezas riekstkoka durvis, bet grīdas klāj franču kaļķakmens plāksnes, bet galvenās kāpnes esot kāda Parīzes muzeja kāpņu kopija. Arī visas citas interjera detaļas gatavotas no augstākās kvalitātes materiāliem.

Arī ķīnieši taisa pakaļ


Foto: Publicitātes attēli

Balto namu kopijas gan nav tikai ASV dzīvojošo cilvēku vājība. Vienu tādu savam priekam, peļņai un kopējam labumam uzbūvējis Ķīnas tūrisma uzņēmumu haizivs Huangs Kiolings.

Viņa Baltais nams atrodas Handžou pilsētā Ķīnas Džedzjanas provincē. Pilsētā ar nepilniem septiņiem miljoniem iedzīvotāju ēka ir kļuvusi par ievērojamu vietējo tūristu apskates objektu. Tajā atrodama plaša ASV prezidentu portretu galerija, kā arī Ovālais kabinets, kurā atrodas pasaulslavenā paklāja ar ASV ģerboni kopija.

Ēkas būvniecība izmaksājusi aptuveni 10 miljonus ASV dolāru.

Foto: Publicitātes attēli

Kurdu miljonāra Baltais nams Irākā



Neskatoties uz "Islāma valsts" draudiem tikai aptuveni 70 kilometrus tālāk, Irākas Kurdistānas galvaspilsētas Erbīlas
luksusa rajonā "Sapņu pilsēta"
kopš pērnā gada rudens top viena no dārgākajām Baltā nama kopijām pasaulē.

Vērtējot tās lielumu, dārgos apdarē izmantotos materiālus, piemēram, zeltu un marmoru, kā arī ekskluzīvo rajonu tikai piecu minūšu attālumā no starptautiskās Erbīlas lidostas, tā vērtība tiek lēsta 20 miljonu ASV dolāru apmērā.

Mājas īpašnieks un būvētājs ir kurdu multimiljonārs Šihabs Šihabs (Shihab Shihab). Viņš savulaik uzbūvējis pirmo lielveikalu visā Kurdistānā un šobrīd pārvalda plašu veikalu tīklu. "Vēlējos māju, par kuru runā," viņš reiz atklājis.

Par spīti pazīstami baltajai ārienei, kura gan arī ir tapusi no grieķu marmora, ēkas iekšienē valdot neaprakstāma greznība. Daudzu istabu sienas rotātas ne tikai dārgiem materiāliem, bet pat pasaules labāko akmeņkaļu un juvelieru darbiem. Turklāt iekšienē, ja neskaita no Baltā nama aizgūtu kāpņu telpas dizainu, valda austrumu interjera elementi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!