Sovetska lūdz Viļņai atdot no Zaļā tilta demontētās padomju laika skulptūras
Foto: DELFI
Krievijas Kaļiņingradas apgabala Sovetskas pilsēta vērsusies pie Viļņas mēra Remigija Šimašus, lūdzot atdot tai pretrunīgi vērtētās padomju laika skulptūras, kas pirms nedēļas tika demontētas no Viļņas Zaļā tilta.

"Pats mūsu pilsētas nosaukums - Sovetska - liecina, ka padomju laika simboliem varētu atrasties vieta mūsu teritorijā," vēstulē Šimašum raksta Sovetskas mērs Nikolajs Voiščevs.

Četras čuguna skulptūru grupas - "Lauksaimniecība", "Rūpniecība un celtniecība", "Miera sardzē" un "Zinātnes jaunieši" - tika izvietotas gar jaunuzceltā Viļņas Zaļā tilta malām 1952.gadā. Atmodas laikā un arī vēlāk tās ne vienreiz vien tika aicināts nojaukt kā sociālistiskā reālisma palieku, kas aizskar Lietuvas brīvības cīnītāju piemiņu, bet daļai sabiedrības un intelektuāļu pret to iebilstot, tām tika piešķirts valsts aizsargāta mantojuma statuss, kas liedz skulptūras noņemt uz visiem laikiem.

Tomēr, saņemot Viļņas Ģedimina Tehniskās universitātes ekspertu atzinumu, ka skulptūras ir avārijas stāvoklī un apdraud garāmgājējus, Viļņas Kultūras mantojuma departaments deva atļauju tās uz laiku noņemt, lai restaurētu. Speciālisti arī bija norādījuši, ka noņemšana jāsāk nekavējoties, jo situācijas turpmāka pasliktināšanās var apgrūtināt demontāžas darbus nākotnē.

19.jūlijā skulptūru grupas, kuras sver trīs līdz piecas tonnas katra, tika nomontētas, nostiprinātas ar īpašu tērauda rāmi un nogādātas apsargātā Viļņas pašvaldības uzņēmuma "Grinda" teritorijā, kur tās tiks glabātas, apvilktas ar polietilēnu, lai pasargātu no iespējamas nelabvēlīgas atmosfēras ietekmes. Lēsts, ka visi šie darbi pašvaldībai izmaksājuši aptuveni 38 tūkstošus eiro. Jautājumus, kas saistīti ar skulptūru restaurāciju, Viļņas mērija plāno risināt vēlāk.

Prezidente Daļa Grībauskaite skulptūru noņemšanu vērtējusi atzinīgi. "Vispār jau es priecājos, ka to tur vairs nav. Tā ir mana personiskā pilsoniskā nostāja. Domāju, ka to liktenis būtu jāizlemj sabiedrībai. Varētu aptaujāt gan Viļņas, gan varbūt arī visas Lietuvas iedzīvotājus. Mums pašiem jāizlemj, ko ar tām darīt," viņa izteikusies.

Tikmēr Krievijas mediji skulptūru demontāžu nekavējās raksturot kā "vēl vienu skandālu, kas draud uzliesmot Baltijā saistībā ar padomju karavīru pieminekļu demontāžu". Krievijas televīzijas Pirmais kanāls īpašu uzmanību pievērsa skulptūrai "Miera sardzē", kurā attēloti karavīri, un vilka paralēles ar notikumiem ap Bronzas kareivja demontēšanu Igaunijā 2007.gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!