Kijeva ziņo par smagākajām sadursmēm kopš Minskas vienošanās
Foto: Reuters/Scanpix

Ukrainas valdība ceturtdien paziņojusi, ka valsts austrumos piedzīvotas smagākās sadursmes ar prokremliskajiem kaujiniekiem kopš Minskas pamiera vienošanās noslēgšanas februārī.

Sadursmēs krituši divi Ukrainas armijas karavīri.

Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes (NDAP) sekretārs Oleksandrs Turčinovs paziņoja, ka kaujinieki apšaudījuši valdības spēku pozīcijas 153 reizes. Viņš norādīja, ka tas ir rekordliels skaits un liecina par nopietnāko situācijas saasināšanos kopš Minskas vienošanās noslēgšanas.

Turčinovs paziņoja, ka tik intensīva apšaude būtībā līdzinās aktīvai karadarbībai. Līdzīgu viedokli kopš nedēļas nogales paudušas arī citas Ukrainas militārpersonas.

Ukrainas armijas spēki cīnās ar kaujiniekiem par lielceļu, kas saista valdības kontrolēto Mariupoli ar kaujinieku kontrolēto Doņecku.

Lielāko daļu ceļa pašreiz kontrolē valdības spēki. Ja tas nonāks kaujinieku kontrolē, tiem var pavērties iespēja atsākt kaujas par Mariupoli.

Kaujinieki savā tīmekļa vietnē ziņoja, ka armijas spēku veiktajā Doņeckas apšaudē gājis bojā viens civiliedzīvotājs un trīs ievainoti.

Viņi apsūdzēja valdības spēkus 500 šāviņu un raķešu izšaušanā pret kaujinieku pozīcijām Luhanskā un Doņeckā.

Krievija pērn februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš pagājušā gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Vienošanās par pamieru Ukrainas austrumos, kura ar Vācijas un Francijas atbalstu februārī tika panākta Minskā, paredzēja ugunspārtraukšanu no 14. februāra pusnakts, smago ieroču atvilkšanu un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāju pielaišanu pamiera novērošanai. Tomēr vienošanās pilnībā joprojām nav ievērota un epizodiskas sadursmes Ukrainas austrumos turpinās.

Kopš konflikta sākuma pagājušā gada aprīlī Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši jau aptuveni 6800 cilvēku un 1,4 miljoni bijuši spiesti pamest savas mājas, liecina ANO aplēses.

Rietumi joprojām cer, ka Minskas vienošanās noturēsies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!