Spītējot asajam vējam, Lubjankas laukumā, kur savulaik tā dažādajās inkarnācijas atradās boļševiku režīma drošības dienests, bet tagad mīt tā mantinieks - Krievijas Federālais drošības dienests (FDD), pulcējušies gan pensionāri, gan jaunas māmiņas ar bērniem, lai noliktu ziedus pie pieticīgā pieminekļa un skaļi lasītu komunistu noslepkavoto līdzpilsoņu vārdus.
"Es atnācu, jo mans vecaistēvs 40 gadu vecumā tika arestēts, bet 1938.gadā 44 gadu vecumā - nošauts," aģentūrai AFP pastāstīja 62 gadus vecā Maskavas Valsts universitātes fizikas pasniedzēja Jeļena Jermolajeva, turot rokā papīra lapiņu ar upuru vārdiem, kas jānolasa viņai.
Jermolajeva norādīja, ka vēlas saglabāt sava vecātēva Arsēnija, Sarkanās armijas virsnieka, piemiņu un nodot to tālāk saviem bērniem, kas izceļojuši uz ārvalstīm.
"Atnācu, lai apjēgtu, ka viņa nāve mainīja visas manas ģimenes likteni," piebilda zinātniece.
Ikgadējo akciju "Vārdu atdošana" organizē cilvēktiesību aizstāvju organizācija "Memoriāls", un tā tiek rīkota oficiālās staļinisma upuru piemiņas dienas priekšvakarā.
Daļa no ceturtdienas pasākuma dalībniekiem apsūdzēja Krievijas varasiestādes par centieniem noklusēt komunistu noziegumus un aicināja tās publiski nosodīt noziedzīgo režīmu.
"Atmiņa ir ļoti svarīga. Mums jāizglīto bērni, ka Staļina laikā mums nebija labu rūpnīcu un ka tika noslepkavoti divdesmit miljoni," norādīja 33 gadus vecā Irina Iļjina, no savas rokassomiņas izvelkot 1937.gadā nošautā vecāsmātes brāļa fotogrāfiju. "Mums oficiāli jāpasludina, ka Staļina režīms bija terora režīms."
"Tas jāpaziņo pašā augstākajā līmenī," piebilda Iļjina, kuras vecāmāte arī 20 gadus aizvadījusi komunistu koncentrācijas nometnē.