ASV prezidents Baraks Obama otrdien savā pēdējā runā par valsts stāvokli aicināja amerikāņus nebaidīties no "ārkārtējām pārmaiņām".
Obama atzinīgi novērtēja "ārkārtējo pārmaiņu" periodu, kurā ir gan iespējas, gan lielākas nevienlīdzības risks.
Obama centās paust optimismu kontrastā viņa pretiniekiem, kuri brīdinājuši, ka valsts pēc septiņiem viņa prezidēšanas gadiem dodas nepareizē virzienā.
Obama solīja, ka tiks strādāts ārstniecības līdzekļa atrašanai pret vēzi, tiks paātrināta atteikšanās no "netīrās enerģijas" un izbeigtas pēdējās Aukstā kara paliekas, atjaunojot attiecības ar Kubu, un sacīja, ka "Amerika [arī] iepriekš piedzīvojusi lielas pārmaiņas".
"Katru reizi ir bijuši tie, kas mūs aicināja baidīties no nākotnes; kas apgalvoja, ka mēs spējam nobremzēt pārmaiņas, solot atjaunot pagātnes slavu [..] Un katru reizi mēs pārvarējām šīs bailes," sacīja Obama.
Obama atzīmēja, ka "jebkurš, kas apgalvo, ka Amerikas ekonomika atrodas lejupslīdē, niekojas ar izdomājumiem".
Viņš atzina, ka džihādistu grupējums "Daesh" ("Islāma valsts") rada "milzīgus draudus", bet uzsvēra, ka tas "neapdraud mūsu (ASV) valsts eksistenci".
"Pārmērīgie apgalvojumi, ka šis ir Trešais pasaules karš, vienkārši ir spēle pēc viņu noteikumiem. Mums jāsauc viņus par tiem, kas viņi ir – par slepkavām un fanātiķiem, kurus vajag iedzīt stūrī, sašķelt un iznīcināt," sacīja Obama.
"Pasaule vēršas pie mums, meklējot problēmu risinājumu, un mūsu atbildei ir jābūt nopietnākai par skarbiem paziņojumiem vai aicinājumiem bombardēt civiliedzīvotājus," teica Obama.
Obama savā runā pievērsās arī ASV politikai, kurā ir saasinājušās domstarpības starp demokrātiem un republikāņiem.
"Viena no nedaudzajām manas prezidentūras lietām, kas jānožēlo, ir tā, ka naidīgums un aizdomīgums starp partijām ir pasliktinājušies, nevis uzlabojušies," teica Obama.
"Nav šaubu, ka prezidents ar [Ābrama] Linkolna vai [Frenklina] Rūzvelta dotībām varbūt labāk būtu pārvarējis šo plaisu, un es garantēju, ka mēģināšu rīkoties labāk, kamēr atrodos šajā amatā," teica Obama.
Viņš atzīmēja, ka ASV, saglabājot līderpozīcijas 21.gadsimtā, nevajadzētu ignorēt pārējo pasauli un kļūt par "pasaules žandarmu".
Obama paziņoja, ka ASV "ir varenākā valsts pasaulē", kuras "izdevumi bruņotajiem spēkiem ir lielāki, nekā nākamajām astoņām valstīm kopā", un uzsvēra, ka "neviena valsts neiedrošināsies uzbrukt mums vai mūsu sabiedrotajiem, jo zina, ka tiks sakauta".
Obama sacīja, ka viens no ASV ārpolitikas galvenajiem virzieniem būs cīņa pret teroristu grupējumiem. "Mūsu ārpolitikai jābūt koncentrētai uz pretošanos draudiem no "Daesh" un "Al Qaeda" puses, bet tā nevar aprobežoties ar to," uzsvēra Obama.
Viņš pauda uzskatu, ka "pat bez "Islāma valsts" nestabilitāte turpināsies gadu desmitiem daudzos pasaules reģionos – Tuvajos Austrumos, Afganistānā un Pakistānā, vairākās Centrālamerikas, Āfrikas un Āzijas valstīs".
Obama arī paziņoja, ka Krievija zaudē ietekmi Sīrijā un Ukrainā.
"Neraugoties uz to, ka Krievijas ekonomika sarūk, tā iegulda līdzekļus, lai ietekmētu Ukrainu un Sīriju – valstis, kuras aiziet no tās ietekmes," teikts Obamas runā. Viņš atzīmēja, ka ASV "palīdz Ukrainai aizstāvēt demokrātiju".