Delfi foto misc. - 24244
Foto: AFP/Scanpix

Augsta ranga Eiropas Savienības (ES) amatpersonas sestdien atgādināja Turcijai par tās starptautisko pienākumu saglabāt atvērtas savas robežas bēgļiem laikā, kad saistībā ar jaunu Sīrijas valdības ofensīvu tūkstošiem cilvēku pulcējušies pie Turcijas dienvidu robežas.

Līdz 20 tūkstošiem cilvēku no Sīrijas atrodas pie Turcijas robežas, mēģinot iekļūt valstī, kas jau uzņēmusi vairāk nekā divus miljonus cilvēku no kara pārņemtās kaimiņzemes, paziņojušas amatpersonas.

"Joprojām ir spēkā Ženēvas konvencija, kas nosaka, ka jums ir jāuzņem bēgļi," paziņoja ES paplašināšanās un reģionālās politikas komisārs Johanness Hāns, ierodoties uz ES dalībvalstu un valstu, kas vēlas kļūt par bloka dalībvalstīm, tostarp Turcijas, ārlietu ministru sarunām par migrantu krīzi.

Anonīms avots ES diplomātiskajās aprindās aģentūrai AFP atklāja, ka ārlietu ministri neformālajā sanāksmē Amsterdamā, izmantos iespēju paust bažas par bēgļu likteni pēc tam, kad viņi ir aizbēguši no prezidenta Bašara al Asada valdības spēku ofensīvas pret nemierniekiem Alepo pilsētā.

Luksemburgas ārlietu ministrs Žans Aselborns sacīja, ka "visi ir redzējuši fotogrāfijas no Alepo, desmitiem tūkstoši cilvēku bēg, bēg, lai glābtu savas dzīvības".

"Ir reāla iespēja, ka būs vēl viens liels bēgļu pieplūdums [Eiropā]," viņš teica pirms sanāksmes un piebilda, ka "tas ir rezultāts nekritiski izvērtētajai bombardēšanai visā Alepo".

Turcijas premjerministrs Ahemets Davutolu Sīrijas ziedotāju konferencē Londonā ceturtdien teica, ka Turcija atļaus jaunākajiem bēgļiem ierasties valstī.

Pērn ES ieradās vairāk nekā viens miljons bēgļu, no kuriem lielākā daļa ieradās Grieķijā no Turcijas un pēc tam devās caur Balkāniem uz Vāciju un citām ES ziemeļu dalībvalstīm.

Tāds bēgļu pieplūdums ir radījis saspīlējumu blokā un Šengenas zonas bezvīzu režīmā. Vairākas valstis, tostarp Vācija, Austrija, Ungārija un Zviedrija ir atjaunojušas robežkontroli, bet ES vadībai ir grūtības rast vienotu bloka atbildi uz krīzi.

Novembrī ES noslēdza vienošanos ar Turciju, piedāvājot tai trīs miljardus eiro, lai palīdzētu bēgļu nodrošināšanā ar nepieciešamo un strupceļā nonākušo ES iestāšanās sarunu atsākšanu. Apmaiņā pret to Turcija solīja palīdzēt migrantu plūsmas iegrožošanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!