Nolaupītās Ukrainas kara aviācijas pilotes Nadijas Savčenko notiesāšana ir rupjš un cinisks Minskas vienošanās pārkāpums no Krievijas puses, un Ukraina nekad neatzīs šo spriedumu, sacīja Ukrainas vēstnieks Latvijā Jevgenijs Perebijnis.
Kā pauda Perebijnis, visa tiesas procesa gaitā bija redzamas politiskas angažētības un lietas safabrikācijas pazīmes. "Ar šo lietu Krievija kārtējo reizi diskreditējusi sevi kā tiesisku valsti," sacīja Perebijnis. "Šodien tur valda varas elites visatļautība un parasto cilvēku bezspēcība. Ir iznīcināts tiesiskums, samīta brīvība un cilvēktiesības."
"Savčenko nav vainīga, un viņas lieta pierādīja, ka Krievijā nav taisnas tiesas un taisnīguma kā tāda. Tur ir tikai hibrīdtiesvedība kā hibrīdkara elements pret Ukrainu un visu civilizēto pasauli," turpināja vēstnieks, norādot, ka Ukraina nekad neatzīs notiesājošo spriedumu, "kas savā absurdumā liecina par Krievijas tieslietu sistēmas atgriešanos Staļina režīma laikā".
Viņš uzsvēra, ka Ukraina darīs visu iespējamo, lai Savčenko pēc iespējas ātrāk atgrieztos mājās, un cer uz Ukrainas draugu un partneru solidaritāti un atbalstu. "Uzskatām, ka Savčenko atbrīvošana no Kremļa gūsta ir gan Ukrainas, gan visu to valstu, kas ciena cilvēktiesības un vispārpieņemtās demokrātiskās vērtības, pienākums," piebilda diplomāts.
Jau vēstīts, ka Krievijas tiesa otrdien nolēmusi, ka nolaupītā Ukrainas kara aviācijas pilote Savčenko ir vainīga viņai izvirzītajās apsūdzībās par krievu žurnālistu slepkavību, un piesprieda viņai 22 gadu cietumsodu.
Savčenko piespriesta reāla brīvības atņemšana vispārējā režīma kolonijā. Tiesa paziņoja, ka Savčenko alibi tiesas procesa laikā nav ticis pierādīts.
Savčenko advokāts Marks Feigins žurnālistiem iepriekš paziņoja, ka viņa kliente tiesas spriedumu nepārsūdzēs.
"Tas ir viņas lēmums. Viņa uzskata, ka atteikšanās pārsūdzēt paātrinās sarunu procesu par viņas atgriešanu Ukrainā," norādīja Feigins.
Krievijas apbruņotie promaskaviskie kaujinieki sagūstīja Savčenko 2014.gada 17.jūnijā brīdī, kad viņa netālu no Luhanskas palīdzējusi no kaujas lauka aiznest ievainotos karavīrus, skaidro viņas advokāti. Drīz pēc tam kaujinieki aizveduši Savčenko no Ukrainas uz Krieviju, kur nodevuši varasiestādēm.
Sākumā viņa tika apsūdzēta līdzdalībā divu Krievijas žurnālistu nāvē Ukrainas Luhanskas reģionā. Vēlāk apsūdzība tika pārkvalificēta uz smagāku - Savčenko tika tieši apsūdzēta žurnālistu nogalināšanā.
Savčenko savu vainu noliedz, un decembra beigās viņas advokāti iepazīstināja ar dokumentiem, kas liecina, ka brīdī, kad žurnālisti iekļuva mīnmetēju ugunī, Savčenko jau atradās promaskavisko kaujinieku gūstā, kas viņu vēlāk aizveda uz Krieviju.
Gan Ukraina, gan rietumvalstis aicinājušas Maskavu Savčenko atbrīvot, taču Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka viņš nevarot iejaukties tiesas darbā.
"Ir pretīgi nosūtīt Nadiju Savčenko uz cietumu pēc šādas trūkumiem pilnas, dziļi politizētas tiesas," pirmdien paziņoja starptautiskā tiesību aizstāvju organizācija "Amnesty International".
Organizācijas Eiropas un Centrālāzijas programmas direktors Džons Dalhuizens norādīja, ka Krievijas tiesnesis pārraudzījis "apšaubāmu procedūru un lēmumu litāniju", kas nozīmē, ka Savčenko vispār nebija nekādu cerību pierādīt savu nevainību.
Viņš uzsvēra, ka vienīgā iespēja panākt taisnīgumu Savčenko un žurnālistiem, kuru slepkavībā viņa tiek apsūdzēta, ir lietas iztiesāšana no jauna pēc pilnīgas un objektīvas izmeklēšanas un bez jebkādas politiskas iejaukšanās, un saskaņā ar starptautiskajiem taisnas tiesas standartiem.