Turcijā sākt tiesāt 'Cumhuriyet' žurnālistus
Foto: AP/Scanpix

Turcijas tiesas priekšā piektdien stājās divi ietekmīgi žurnālisti, kas apsūdzēti spiegošanā.

Šī prāva, kurā apsūdzētajiem draud pat mūža ieslodzījums, tiek uzskatīta par būtisku indikatoru, kas liecinās par vārda brīvības un likuma varas patieso stāvokli Turcijā.

Kā ziņots, Turcijas prokuratūra opozīcijas laikraksta "Cumhuriyet" galveno redaktoru Džanu Dindaru un laikraksta Ankaras biroja vadītāju Erdemu Gilu apsūdzējusi terorismā un spiegošanā un pieprasījusi viņiem divus mūža ieslodzījuma termiņus, kā arī papildus vēl 30 gadu cietumsodu.

Apsūdzības tika izvirzītas pēc raksta par iespējamu valdības īstenotu ieroču kontrabandu uz Sīriju.

"Cumhuriyet" pērn maijā ziņoja, ka Turcijas drošības spēki 2014. gada janvārī apturējuši kravas automašīnu kolonnu pie Sīrijas robežas un tajā atraduši kastes ar ieročiem un munīciju, kas tikušas sūtītas nemierniekiem, kuri cīnās pret Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu.

Laikraksts saistīja šo kravu ar Turcijas Nacionālo izlūkošanas organizāciju (MIT), kā arī publicēja attēlus, kuros, kā tas apgalvoja, redzamas Turcijas kravas automašīnas, kas piegādā munīciju Sīrijas kaujiniekiem. Kā apgalvoja laikraksts, šie attēli pierāda, ka Turcija kontrabandas ceļā piegādā ieročus Sīrijas nemierniekiem, ko valdība kategoriski noliedza.

Šī publikācija maijā izraisīja politisku vētru Turcijā, un valsts prezidents Redžeps Tajips Erdoans solīja, ka Dindars par to "dārgi samaksās".

Erdoans personīgi iesniedza kriminālsūdzību pret Dindaru, pieprasot viņam piespriest vairākus mūža ieslodzījumus.

Abus žurnālistus aizturēja novembra beigās un viņi atradās pirmstiesas apcietinājumā līdz 26. februārim, kad Konstitucionālā tiesa lika tos atbrīvot.

Piektdien žurnālistiem ierodoties tiesā, viņus pie tiesas ēkas ar aplausiem sagaidīja aptuveni 200 atbalstītāju, kas skandēja: "Jūs neapklusināsies preses brīvību!" un citus pret valdību vērstus saukļus.

"Mēs esam šeit, lai aizstāvētu žurnālistiku. Mēs aizstāvēsim žurnālistiku un sabiedrības tiesības uzzināt patiesību," sarunā ar žurnālistiem uzsvēra Dindars. "Tas neattiecas tikai uz mums. Daudzi kolēģi žurnālisti ir cietumā. (..) Šodien mēs redzēsim, vai likums Turcijā tiek ievērots."

Žurnālistu vajāšana izsaukusi satraukumu arī Rietumos, kas tajā saskata arvien pieaugošo Erdoana autoritārismu un centienus apklusināt jebkādu opozīciju viņa režīmam.

"Cumhuriyet" novembrī tika piešķirta organizācijas "Reportieri bez robežām" (RSF) 2015. gada Preses brīvības balva.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!