Foto: Reuters/Scanpix

Jau labu laiku noris Latvijas gatavošanās uzņemšanai par pasaules attīstītāko un bagātāko valstu pulciņu dēvētajā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Kā norāda Ārlietu ministrija, sarunu progress ļauj cerēt, ka par pilnvērtīgu organizācijas dalībvalsti Latvija kļūs jau šogad. Atšķirībā no uzņemšanas Eiropas Savienībā un NATO, šajā gadījumā iestāšanās recepte un mērķi tomēr plašākai sabiedrībai palikuši neskaidri.

Kā vienu no pozitīvajiem aspektiem virzībai uz uzņemšanu OECD šogad varējām pieredzēt strauju finanšu sektora sakārtošanu, kā rezultātā Latvijā darbu beidza vai profilu mainīja vairākas bankas, kuru nosaukumi izskanējuši starptautiskās naudas atmazgāšanas lietās. Tomēr, ja par vieniem no galvenajiem kritērijiem iestājai tiek atzīta korupcijas apkarošana un laba publisko finanšu pārvaldība, tad rodas jautājums, kādēļ līdzās Norvēģijai un Jaunzēlandei dalībvalstu vidū atrodas arī mafijas lielvalsts Meksika un reizē ar mums iestāties grasās arī Kolumbija, kurā sociālā nevienlīdzība ir ļoti augsta.

Atbilde slēpjas aspektā, ka jau kopš dibināšanas brīža, OECD pretējiem populāriem uzskatiem nav slēgts bagāto džentlmeņu klubiņš, bet drīzāk līdzinās studentu korporācijām, kurās biedri, kuri dzīvē jau ir daudz sasnieguši, palīdz tiem, kuri vēl meklē ceļu uz izaugsmi. Pielīdzināma ir arī uzņemšana - nepietiek ar valsts vēlmi tikt organizācijā, bet gatavība jāpierāda ar līdzšinējiem sasniegumiem izaugsmes virzienā un noteiktu vērtību pieņemšanu par savām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!