Foto: Europa.eu

Lietuva ir nolēmusi noraidīt patvēruma piešķiršanu otrajam Afganistānas pilsonim, kurš to lūdza videoapmaiņas vietnē "YouTube" publicētā video.

"Šajā gadījumā mēs pieņēmām noraidošu lēmumu," trešdien aģentūrai BNS sacīja Lietuvas iekšlietu viceministrs Elvins Jankevičs.

Pagājušajā nedēļā ASV žurnālists Džošs Frīdmens videoapmaiņas vietnē "YouTube" publicēja Afganistānas pilsoņa Nazira Honara paziņojuma ierakstu no bēgļu nometnes Grieķijā. Jankevičs piebilda, ka informācijas pārbaudē noskaidrots, ka ne viss, ko Afganistānas pilsonis apgalvojis video, izrādījies patiesība.

"Praksē informācija ar lūgumiem, kas augšupielādēti "YouTube" nav oficiāla. Mēs esam pārbaudījuši, un informācija par viņa varonīgajiem darbiem nav apstiprinājusies," paziņoja Lietuvas iekšlietu viceministrs.

Ierakstā Afganistānas pilsonis stāsta, ka strādāja Apvienoto Nāciju Organizācijas finansētā miera un integrācijas programmā un cieši sadarbojās ar Lietuvas karavīriem. Honars teica, ka viņš cita starpā bija vidutājs starp Lietuvas Bruņotajiem spēkiem un islāmistu kaujinieku grupējumu "Taleban", un vēlāk šis pienākums esot ietekmējis viņa drošību.

Jankevičs atzina, ka Honara apgalvojumi ir daļēji pareizi, tomēr Afganistānas pilsoņa ieguldījums "bija diezgan nenozīmīgs".

Lietuvas Bruņotajiem spēkiem šis Afganistānas pilsonis ir zināms, iepriekš apstiprināja spēku Apvienotā štāba pārstāvis kapteinis Toms Pakalnišķis. Jankevičs iepriekš sacīja, ka Honaram tiks sniegta palīdzība, ja apstiprināsies, ka viņš ir sadarbojies ar Lietuvas Bruņotajiem spēkiem.

Marta beigās Frīdmens publicēja vēl vienu ierakstu no tās pašas bēgļu nometnes Grieķijā. Tajā bijušais Lietuvas karavīru tulks Afganistānā Abdulbasirs Jususi lietuviešu valodā lūdza patvērumu valstī. Medijos un sociālajos tīklos izplatītais aicinājums izraisīja ātru Lietuvas valdības reakciju - nedēļu vēlāk viņš tika nogādāts Lietuvā un pašlaik tiek izskatīts viņa patvēruma pieteikums.

Lietuvas iekšlietu viceministrs informēja, ka pēc Jususi notikuma parādījušies vairāki līdzīgi lūgumi, kuros personas apgalvo, ka ir strādājušas kopā ar Lietuvas karavīriem.

Lietuvas aizsardzības ministrs Juozs Oleks šonedēļ paziņoja, ka ne visiem Afganistānas pilsoņiem, kas palīdzēja Lietuvas karavīriem, ir tiesības pārcelties uz Lietuvu un iegūt tur patvērumu. Viņš norādīja, ka Lietuvas karavīriem Afganistānā palīdzēja "ducis vai daži desmiti" vietējo iedzīvotāju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!