Piektdienas vakarpusē Uzbekistānas valdība nākusi klajā ar paziņojumu, ka prezidents ir miris, vēsta BBC.
"Dārgie tautieši! Ar milzīgām sāpēm sirdīs mēs paziņojam, ka ir miris mūsu mīļotais prezidents," teikusi nacionālās televīzijas diktore, vēsta ziņu aģentūra AFP.
Arī 78 gadus vecā līdera jaunākā meita Lola Karimova-Tillajeva piektdien savā "Instagram" kontā paziņojusi par tēva nāvi. Viņa pievienojusi melnu bildi, kā arī klāt pierakstījusi "viņš mūs ir atstājis," informē CNN.
Bēres paredzētas jau sestdien, 3. septembrī, informē BBC. Uzbekistānas televīzija norādījusi, ka bēres notiks prezidenta dzimtajā pilsētā Samarkandā.
Karimovs dzimis 1938. gadā Uzbekistānas pilsētā Samarkandā.
1989. gadā viņš kļuva par Uzbekistānas Komunistiskās partijas sekretāru. Pēc gada Karimovu toreizējā Uzbekistānas PSR Augstākā padome ievēlēja jaunizveidotajā prezidenta amatā. Taču jau 1991. gadā, kad tika pasludināta Uzbekistānas neatkarība, viņš vispārējās vēlēšanās tika ievēlēts par prezidentu, vēsta CNN.
1995. gadā viņa prezidenta pilnvaras referendumā tika pagarinātas. Neskatoties uz to, ka prezidenta amatu ļauts ieņemt tikai divus termiņus, viņš uzvarēja atkārtotās vēlēšanās 2000. gadā, 2007. gadā, kā arī 2015. gadā, informē CNN.
Latviju Uzbekistānas prezidents apmeklējis trīs reizes – 1995., 2004. un 2013. gadā, portālu "Delfi" informēja Valsts prezidenta kancelejā.
Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis paziņojumā medijiem, izsakot līdzjūtību Uzbekistānas tautai, skaidroja, ka "Karimovs sniedzis neatsveramu ieguldījumu Latvijas un Uzbekistānas attiecību veidošanā".
"Viņa loma stabilitātes un drošības stiprināšanā Centrālāzijas reģionā nav pārvērtējama," pauda Vējonis.
Jau vēstīts, ka Uzbekistānas valdība 28. augustā, neprecizējot iemeslus, paziņoja, ka Karimovs ir hospitalizēts. Viņa veselības stāvokļa novērtēšanai un ārstniecībai būs nepieciešams "noteikts laika sprīdis", atklāja valdība.
Ņemot vērā Uzbekistānā valdošo stingri autoritāro režīmu un kontroli pār medijiem, informācijas par prezidenta veselības stāvokli šajās dienās bija maz, pat nacionālajā televīzijā par to nebija izvērstu sižetu. Arī iepriekš informācija par līdera veselības stāvokli tika pielīdzināta valsts noslēpumam.
Informācijas trūkums pēdējās dienās veicināja neziņu un baumas par Karimova patieso stāvokli. Opozīcijas avoti pat ziņoja, ka Karimovs ir miris. To, atsaucoties uz avotiem Uzbekistānas valdībā, noliedza Krievijas ziņu aģentūras.
Nākamajā dienā vairāk informācijas sniedza prezidenta ģimenes locekļi. Karimovam konstatēts asinsizplūdums smadzenēs, sociālajos tīklos paziņoja 78 gadus vecā līdera jaunākā meita Lola Karimova-Tillajeva.
Vēlāk tapa zināms, ka Taškentā atcelti 1. septembrī ieplānotie Uzbekistānas Neatkarības dienas pasākumi, kuros bija jāpiedalās Karimovam.
Spekulācijas par Karimova nāvi stiprināja ziņas, ka prezidenta dzimtajā pilsētā Samarkandā ir slēgts centrs un tiek slaucītas ielas, un galvenajā laukumā 1. septembrī notikuši celtniecības darbi. Tāpat aktivitāte tika novērota pie pilsētas mošejas.
Uz Samarkandu arī devies Uzbekistānas premjers Šavkats Mirzijaevs, RFE/RL uzzināja no avotiem drošības iestādēs.
Самарканд прямо сейчач .#Uzbekistan pic.twitter.com/fcSuWfTJQn— Комиссар (@Saidulla_1234) September 1, 2016
Trešdien Karimova meita sociālajos tīklos paziņoja, ka sabiedrības atbalsts palīdz viņas tēvam atveseļoties. Savukārt piektdien 2. septembrī Uzbekistānas valdība paziņoja, ka prezidenta veselības stāvoklis ir kritisks.
Karimovs bijušo PSRS republiku vada jau vairāk nekā 25 gadus. Viņš ir pirmais un vienīgais Uzbekistānas prezidents kopš PSRS sabrukuma. Karimova izveidoto režīmu cilvēktiesību aizstāvji sauc par vienu no represīvākajiem pasaulē.
Tiek uzskatīts, ka tūkstošiem Karimova oponentu atrodas cietumos, valstī plaši izplatītas spīdzināšanas, tiesu sistēma nav neatkarīga un vārda brīvība ir ierobežota.