Foto: EPA/LETA

Eiropas Savienība (ES) un Kanāda pirmdien izlems, vai ceturtdien tiksies brīvās tirdzniecības līguma (CETA) parakstīšanas samitā, aģentūrai AFP atklāja avots ES.

"Rīt pēcpusdienā vai vakarā (..) Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam būs telefonsaruna ar Kanādas premjerministru Džastinu Trudo, lai izlemtu, vai samits notiks," atklāja avots.

Avots norādīja, ka Tuskam vispirms plānota telefonsaruna ar Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žanu Klodu Junkeru, pēc tam ar Beļģijas premjerministru Šarlu Mišelu un visbeidzot ar Trudo.

Beļģijas premjeram Tusks uzdos vienu jautājumu: "Vai Beļģija ceturtdien būs gatava parakstīt līgumu, jā vai nē?".

"Runājot par ceturtdienu, ja Beļģija nespēs apliecināt, ka var garantēt parakstīšanu, Tuskam būs skaidrs, ka nav jēgas noturēt samitu, un samita nebūs, un jauns samita datums netiks noteikts," atklāja avots, piebilstot, ka lēmumu par to, vai samits notiks, Tusks un Trudo pieņems kopīgi.

"Lēmums būs stipri atkarīgs no tā, ko Mišels sacīs Tuskam," piebilda anonīmais avots.

Beļģijas Valonijas reģiona parlaments pagājušajā nedēļā nobalsoja par CETA bloķēšanu, tādējādi liedzot Beļģijas valdībai akceptēt līguma parakstīšanu.

Taču, lai līgumu parakstītu, nepieciešama visu ES dalībvalstu piekrišana.

Sarunas par CETA tika pabeigtas jau 2014. gadā, taču, Eiropā pieaugot pretestībai, tā ieviešana tika kavēta. Līgums apvienotu 500 miljonus cilvēku apdzīvoto ES ar pasaulē desmito lielāko ekonomiku.

Līguma pretinieki uzstāj, ka tas dod pārlieku lielu varu daudznacionālajām kompānijām, kā arī apdraud vides un patērētāju aizsardzības standartus.

Aktīvisti arī norāda, ka CETA rada bīstamu precedentu, kas pavērs ceļu līdzīga līguma noslēgšanai starp ES un ASV jeb TTIP.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!