Delfi foto misc. - 51156
Foto: AFP/Scanpix

Uzbrūkošie Irākas spēki pirmdien izlazušies cauri džihādistu grupējuma "Daesh" ("Islāma valsts") aizsardzības pozīcijām un iekļuvuši Mosulas austrumu nomalēs, ziņo aģentūra "Reuters".

Pirmo reizi vērienīgās operācijas laikā kaujas sākušās pašā pilsētā, aģentūra atsaucas uz kādu Irākas spēku komandieri. "Viņi ir iekļuvuši Mosulā. Tagad viņi cīnās Karamas rajonā Hejā," paziņojis avots.

Kauja par Mosulu ir lielākā militārā operācija Irākā kopš ASV vadītās invāzijas 2003. gadā, kad tika gāzts Sadama Huseina režīms. Kopš 2014. gada vasaras Irākas nozīmīgo pilsētu kontrolē islāmistu grupējuma "Daesh" kaujinieki, kuri straujā ofensīvā ieņēma plašas teritorijas Sīrijā un Irākā.

Irākas spēki un sabiedrotie uzbrukumu pilsētas atgūšanai sāka oktobra vidū. Militārie komandieri prognozēja, ka operācija varētu ilgt nedēļām vai pat mēnešiem.

Pēc divas nedēļas ilgušām kaujām pilsētas apkārtnē, pirmdien Irākas armijas pretterorisma spēki iekļuvuši industriālā rajonā pie pilsētas austrumu robežas un tad ielauzušies paša pilsētā – Karamas rajonā, "Reuters" uzzināja no irākiešu virsnieka.

"Reuters" korespondents no tuvējā Bazvajas ciema novērojis dūmu mutuļus, kas paceļas no apbūvētas teritorijas pilsētā. Turpmākās cīņas, domājams, būs daudz sarežģītākas, jo pilsētā joprojām ir daudz civiliedzīvotāju, bet līdz šim Irākas armijas ieņemtos ciemus to iemītnieki, pārsvarā kristieši, bija pametuši, atzīmē aģentūra.

Irākas drošības spēki un kurdu Pešmerga (zemessardze) ar ASV vadītās koalīcijas gaisa un sauszemes atbalstu uzbrukumu Mosulai sāka 17. oktobrī. Sestdien kaujai pievienojās arī Irākas atbalstītie šiītu kaujinieki, cenšoties bloķēt ceļu no Mosulas uz Raku – "Daesh" galveno cietoksni Sīrijā.

"Daesh" kaujinieki pilsētas aizsardzībai liek lietā snaiperus, mīnmetējus un ar sprāgstvielām pildītas automašīnas, ar kurām pašnāvnieki-spridzinātāji mēģina ielauzties uzbrūkošo spēku pozīcijās.

Savas pārvietošanās maskēšanai džihādisti ir aizdedzinājuši naftas urbumus un uz pilsētu no tuvējiem ciemiem pārvietojuši tūkstošiem civiliedzīvotāju, kuri tiek izmantoti par dzīvo vairogu, norāda ANO un iedzīvotāji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!