Pēdējo dažu gadu laikā izveidojušies priekšnoteikumi, lai melnais kontinents piedzīvotu straujas politiskas pārmaiņas jeb "Āfrikas pavasari", starptautiskās politikas analīzes žurnālā "International Policy Digest" raksta risku analīzes kompānijas "Falkensteyn GmbH" vecākā analītiķe Eva Nole. Viņa gan atzīmē, ka vairākās valstīs tam joprojām ir spēcīgi traucēkļi.
Pirms vairāk nekā sešiem gadiem Tunisijā aizsākās tā dēvētais Arābu pavasaris, kura laikā vairākās Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīs nomainījās, reformējās vai pat nostiprinājās vadība, bet Sīrijā un Jemenā varas maiņas centieni noveda pie bruņotiem konfliktiem, kuri turpinās arī šobrīd. Tagad līdzīgas pārmaiņas varētu notikt arī Āfrikas valstīs uz dienvidiem no Sahāras, skaidro Nole.
Jau pērn vairākās Subsahāras valstīs notika masveida protesti, no kuriem vairāki izvērtās vardarbīgi un prasīja cilvēku dzīvības. Piemēram, Gabonā, Kotdivuārā un Ganā notika plašas demonstrācijas, aicinot pacelt algas, Dienvidāfrikas Republikā un Zambijā pērn grautiņus rīkoja studenti, bet Kenijā, Etiopijā un Zimbabvē tika pieredzēti aktīvi politiskie protesti. Saspringta situācija jau vairākus gadus saglabājas arī Burundi, Dienvidsudānā un Centrālāfrikā, bet nupat visai vētraini notika varas maiņa nelielajā Gambijā.