Delfi foto misc. - 51853
Foto: AP/Scanpix
Ankara pirmdien paziņoja, ka neļaus Nīderlandes vēstniekam atgriezties Turcijā un aptur augstākā līmeņa diplomātiskās attiecības ar Nīderlandi, kas seko pēc aizlieguma Turcijas ministriem ierasties uz aģitācijas pasākumiem.

"Nīderlandes vēstniekam netiks ļauts atgriezties," kamēr netiks izpildītas Turcijas prasības, preses konferencē paziņoja Turcijas vicepremjers Numans Kurtulmušs.

"Mēs darām tieši to, ko viņi izdarīja mums. Mēs neļausim lidmašīnām ar Nīderlandes diplomātiem vai vēstniekiem nolaisties Turcijā vai izmantot mūsu gaisa telpu," viņš pavēstīja.

"Kamēr Nīderlande nekompensēs izdarīto, augstākā līmeņa attiecības un ministru un augstākajā līmenī plānotās apspriedes ir apturētas," uzsvēra Turcijas vicepremjers.

"Par krīzes atrisināšanu ir atbildīgi tie, kas to izraisīja," piebilda Kurtulmušs.

Nīderlandes vēstnieks pašreiz neatrodas Turcijā.

Kurtulmušs arī piebilda, ka Ankara var pārskatīt ar Eiropa Savienību (ES) noslēgto vienošanos par nelegālās imigrācijas apkarošanu.

Turcijas amatpersonas aizvadītajā nedēļā vēlējās Rietumeiropā uzstāties turku mītiņos, lai pārliecinātu viņus gaidāmajā Turcijas referendumā balsot par prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pilnvaru paplašināšanu.

Nīderlandē un Vācijā šie aģitācijas plāni sastapušies ar vietējo varasiestāžu pretestību.

Turcijas ģimeņu lietu ministre Fatma Betila Sajana Kaja sestdien netika ielaista Turcijas konsulātā Roterdamā, un pēc vairākas stundas ilgām sarunām viņa tika izraidīta no Nīderlandes un eskortēta atpakaļ uz Vācijas robežu.

Sākotnēji bija plānots, ka kampaņas mītiņā pie Turcijas konsulāta Roterdamā sestdien uzstāsies Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušolu, bet Nīderlandes valdība anulēja nolaišanās atļauju viņa lidmašīnai, norādot uz "apdraudējumu sabiedriskajai kārtībai un drošībai".

Protestējot pret Nīderlandes lēmumu, naktī uz svētdienu Roterdamā notika plaši protesti, kuros piedalījās galvenokārt turku izcelsmes iedzīvotāji. Lai savaldītu protestētājus, policija izmantoja spēku.

Turcija solīja nepalikt atbildi parādā, un prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosauca nīderlandiešus par "fašistiem, nacistu pēctečiem, kas neko nesaprot no politikas vai starptautiskās diplomātijas".

Turcijas Ārlietu ministrija pirmdien izsauca Nīderlandes vēstniecības vadītāju, lai izteiktu viņam oficiālu protestu.

Tikmēr Nīderlandes Ārlietu ministrija paziņoja, ka Nīderlandes pilsoņiem pastāv drošības riski, apmeklējot Turciju.

Ministrija aicināja visus pilsoņus pirms došanās uz Turciju, reģistrēties ministrijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!