Eiropas Savienības (ES) Tiesa trešdien atstāja spēkā Eiropadomes lēmumu iekļaut palestīniešu islāmistu kustību "Hamas" teroristisko organizāciju sarakstā.
Sākotnēji ES "Hamas" iekļāva "melnajā sarakstā" 2001. gada beigās, taču 2014. gadā ES Vispārējā tiesa lēma, ka "Hamas" svītrojams no šī saraksta, jo lēmums pieņemts, pamatojoties uz mediju materiāliem, nevis uz kompetentu iestāžu noskaidrotiem un apstiprinātiem faktiem.
ES dalībvalstu valdības šo spriedumu pārsūdzēja augstākajā instancē - ES Tiesā, kas iepriekšējo spriedumu atcēla un nosūtīja lietu atpakaļ uz Vispārējo tiesu. Tajā pašā laikā ES Tiesa lēma, ka grupējums "Tamililamas atbrīvošanas tīģeri" (LTTE) svītrojams no teroristisko organizāciju saraksta.
Vispārējās tiesas lēmums svītrot "Hamas" no teroristisko organizāciju saraksta bija izraisījis sašutumu Izraēlā un Vašingtonā.
ES Tiesas lēmums tomēr ir uzskatāms par negaidītu, jo ES Tiesas ģenerāladvokāte Eleanora Šārpstona pērnā gada septembrī paziņoja, ka procedūras kļūdu dēļ "Hamas" un Šrilankas nemiernieku grupējums "Tamililamas atbrīvošanas tīģeri" būtu izsvītrojami no ES teroristisko organizāciju saraksta. Abi grupējumi šajā sarakstā tika iekļauti 2001. gadā, un abi apstrīdēja šo lēmumu.
ES Tiesa reti lemj pret ģenerāladvokātu ieteikumu, un tāpēc pastāvēja bažas, ka ES un Izraēlas jau tā saspringtās attiecības kļūtu vēl saspīlētākas, ja ES Tiesa atbalstītu Vispārējās tiesas lēmumu. Izraēla regulāri vaino ES par pārāk iecietīgu nostāju pret terorismu, kā arī noraida Briseles kritiku par Izraēlas kolonistu apmetņu būvniecību okupētajās teritorijās.
ES pēc 2001.gada 11.septembrī ASV notikušajiem teroraktiem pret "Hamas" noteica sankcijas, iesaldējot kontus un liedzot tā dalībniekiem iebraukt bloka teritorijā. "Hamas" iebilda pret šo lēmumu, apgalvojot, ka tas veidojot likumīgi ievēlētu valdību, un tādēļ tai esot tiesības vērst militāras operācijas pret Izraēlu.
"Hamas" kopš 2007.gada kontrolē Gazas joslu, un trīs reizes ir iesaistījusies karā pret Izraēlu.