Gruzija aicina Ukrainu izdot Saakašvili
Foto: AFP/Scanpix

Gruzijas prokuratūra nosūtījusi Ukrainas un citu valstu tiesībsargāšanas iestādēm prasību izdot bijušo Gruzijas prezidentu Mihailu Saakašvili.

Gruzijas prokuratūra prasību nosūtījusi vairākām valstīm, tostarp Ukrainai, piektdien vēstīja Gruzijas telekanāls "Imedi", atsaucoties uz prokuratūras sniegto rakstisko atbildi.

"Mihaila Saakašvili jautājumā Galvenā prokuratūra risina sarunas ar dažādu valstu kompetentajām iestādēm, notiek visas nepieciešamās attiecīgās tiesiskās procedūras," norādīs prokuratūras dokumentā. Tajā arī piebilsts, ka Gruzijas prokuratūra nosūtījusi Ukrainas pusei prasību izdot eksprezidentu, un tā "aktīvi sadarbojas ar Ukrainas Ģenerālprokuratūru".

Iepriekš informācijas avots Ukrainas Ģenerālprokuratūrā pavēstījis izdevumam "Ukrainskaja Pravda", ka Ukraina izdos Saakašvili, ja viņš tajā ieradīsies un Gruzija iesniegs jaunu prasību.

"Tagad, ja viņš ieradīsies, viņu apturēs lidostas neitrālajā zonā un atņems pasi. Ja Miša kaut kā ielavīsies Ukrainas teritorijā, un no Gruzijas tiks saņemta attiecīgā prasība, nāksies īstenot likumisko lēmumu par izdošanu," norādīja avots.

Gruzijas pilsonību Saakašvili zaudēja 2015. gadā, kad Ukrainas prezidents Petro Porošenko viņam piešķīra šīs valsts pilsonību un iecēla par Odesas apgabala gubernatoru, bet šogad jūlijā viņam tika atņemta Ukrainas pilsonība.

Pilsonības atņemšanas iemesls bijusi migrācijas anketa, kurā Saakašvili nav pieminējis pret viņu ierosinātos kriminālprocesus, skaidroja Ukrainas Ģenerālprokuratūrā.

Odesas apgabala gubernatora amatā Saakašvili atradās pusotru gadu, bet tad demisionēja, apsūdzot prezidentu Porošenko solījumu nepildīšanā un norādot, ka tiek bremzēti viņa centieni cīnīties ar korupciju augstu ierēdņu aprindās. Vienlaikus Gruzijas eksprezidents paziņoja, ka dibinās jaunu partiju startam Ukrainas vēlēšanās.

Gruzija vēlas panākt, lai Saakašvili tiktu izdots tās tiesībsargāšanas iestādēm, jo viņam izvirzītas apsūdzības saistībā ar vardarbīgu protestētāju izklīdināšanu 2007. gadā un kratīšanu privātā televīzijas kanāla "Imedi" redakcijā. Savukārt Ukraina lēmumu par pilsonības atņemšanu skaidro ar faktu, ka imigrācijas anketā Saakašvili nav pieminējis pret viņu ierosinātos kriminālprocesus.

Kā izteicies Saakašvili, šobrīd viņš var ceļot, jo viņam ir Ukrainas pase.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!