Delfi foto misc. - 55571
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien pauduši stingru atbalstu Spānijai jautājumā par Kataloniju.

Pulcējoties uz Eiropas Samitu (ES) Briselē, Merkele un Makrons norādīja, ka krīze, ko radījuši Katalonijas neatkarības centieni, jāatrisina esošās Spānijas konstitūcijas ietvaros.

Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons ceturtdien paziņoja, ka Katalonija pasludinās neatkarību no Spānijas, ja Madride pildīs savus draudus apturēt tās autonomiju, bet piebilda, ka šobrīd neatkarība nav pasludināta.

Tikmēr Spānijas valdība paziņoja, ka uzsāks Katalonijas valdības pilnvaru atcelšanas procedūru.

"Mēs atbalstām Spānijas valdības nostāju. Mēs ceram, ka iespējami risinājumi, balstoties uz Spānijas konstitūciju," sacīja Merkele.

Brisele turas pie nostājas, ka strīds par Katalonijas neatkarības referendumu ir Spānijas iekšējā lieta, un atbalsta Madrides viedokli, ka referendums bijis nelegāls, tomēr aicina abas puses uz dialogu.

Francija jau iepriekš skaļi paudusi savu atbalstu Madridei šajā krīzē, un Makrons nesen izteicās, ka separātistus daļēji mudina "ekonomiskais savtīgums".

Makrons žurnālistiem Briselē sacīja, ka sagaida no visiem ES valstu līderiem pārliecinošu atbalstu Madridei.

Francijas prezidents norādīja, ka šo ES samitu raksturos vienotība - "vienotība ar mūsu dalībvalstīm, kas saskaras ar krīzēm, vienotība ar Spāniju un ļoti stingra vienotība diskusijās par "Breksitu"".

Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs, ierodoties uz ES samitu, žurnālistiem komentārus nesniedza.

Luksemburgas premjerministrs Ksavjē Betels, piebalsojot pārējām ES valstīm, norādīja, ka Katalonijas krīze esot Spānijas iekšējā lieta, kas jāatrisina Spānijā.

Savukārt Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels, kura valdošā koalīcija ietver arī flāmu separātistus, aicināja mazināt spriedzi un sākt dialogu.

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks paziņoja, ka Katalonijas krīzē "nav vietas nekādai starpniecībai, starptautiskām iniciatīvām vai rīcībai" no ES puses.

Tusks atzina, ka situācija ir satraucoša, bet sacīja, ka Katalonijas jautājums nav ES samita dienaskārtībā. "Mums ir pašiem savas emocijas, viedokļi, novērtējumi, bet oficiāli runājot, tur nav vietas ES starpniecībai," paziņoja Tusks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!