Ilglaicīgajam Zimbabves prezidentam Robertam Mugabem apmaiņā pret atkāpšanos no amata apsolīta tiesiskā imunitāte un drošība dzimtenē, ceturtdien pavēstīja ar šīm sarunām saistīti informācijas avoti un amatpersonas.
93 gadus vecais Mugabe sarunu dalībniekiem esot teicis, ka vēlas nomirt Zimbabvē un viņam nav plānu dzīvot trimdā, atklājis avots Zimbabves valdībā.
"Viņš bija ļoti emocionāls, un viņš uzstāja uz to," sacīja avots.
"Viņam ļoti svarīga bija drošības garantēšana palikšanai valstī, (..) lai arī tas neliegs viņam ceļot uz ārzemēm, kad viņš to vēlēsies vai viņam to vajadzēs," norādīja avots.
Zimbabves mediji vēsta, ka piektdien prezidenta zvērestu nodos Mugabes nesen atlaistais viceprezidents Emersons Mnangagva.
Tikmēr valdošās partijas "Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība - Patriotiskā fronte" (ZANU-PF) pārstāvis ceturtdien paziņojis, ka bijušajam prezidentam un viņa sievai Greisai Mugabei tiks atļauts palikt valstī.
"Viņš joprojām ir mūsu godāts atbrīvošanās varonis. Viņš pēdējos 37 gadus ievērojami veicināja mūsu valsts attīstību," aģentūrai DPA uzsvēra ZANU-PF pārstāvis Saimons Haja Mojo, atbildot uz jautājumu, vai Mugabem draud apcietināšana.
"Mums pret Mugabi vai viņa sievu nav nekādu pretenziju. Zimbabves tauta vēlējās, lai viņš atpūšas. Viņi drīkst palikt valstī, ja viņi to vēlas," viņš sacīja.
Nav tomēr zināms, vai Zimbabves jaunā vadība, tiesas vai citas iestādes neizlems vērsties pret Mugabi.
Opozīcijā esošās partijas ''Kustība par demokrātiskām pārmaiņām'' (MDC) politiķis Deivids Koltarts ceturtdien norādīja, ka nebūtu pārsteigts, ja Mugabe netiktu tiesāts.
"Neskatoties uz visām demonstrācijām, ko jūs redzējāt Hararē, fakts ir tāds, ka daudzos lauku rajonos Mugabe tiek godāts," viņš sacīja, piebilstot, ka valdošā partija to apzinās.
Nav arī pazīmju, ka ZANU-PF tuvākajā laikā varētu dalīt varu ar opozīciju.
Mnangagva iepriekš ir izmantojis izteicienus, kas marginalizē opozīciju. Savā runā pēc nominēšanas prezidenta amatam viņš ZANU-PF ienaidniekus nosauca par "rejošiem suņiem".
"Tie, kuri nevēlas ZANU-PF valdīšanu, turpinās riet kā suņi, kamēr ZANU-PF turpinās valdīt," paziņoja Mnangagva.
MDC pārstāvis Duglass Mvonzora ceturtdien pavēstīja, ka partijai nav piedāvāta iespēja veidot koalīciju.
"Mēs vēlamies vēlēšanu reformas. Nākamgad jābūt vēlēšanām, kurām jābūt brīvām un godīgām," viņš sacīja aģentūrai DPA.
Savā runā trešdien Mnangagva pieminēja Zimbabves vienotību, demokrātiskas reformas un atjaunotu ekonomiku, tomēr detalizētākus plānus neatklāja.
Haja Mojo uzsvēra aģentūrai DPA, ka valdošā partija neizjūt spiedienu veidot koalīcijas valdību ar opozīciju, jo tai ir "mandāts valdīt līdz nākamajām vēlēšanām".
Mugabe otrdien atkāpās no amata. Neilgi pirms tam parlaments sāka debates par viņa impīčmenta procedūru.
Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6. novembrī atcelt Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. 14. novembrī varu valstī pārņēma armija, kas centās panākt Mugabes atkāpšanos.
Roberts Mugabe ir bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980. gada. No 1980. līdz 1987. gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā "Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība - Patriotiskā fronte" (ZANU-PF) ir valdošā partija kopš 1980. gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas.
Neskatoties uz pieaugošo spiedienu atkāpties, Mugabe nevēlējās atstāt valsts galvas amatu pirms nākamā gada vasarā gaidāmajām prezidenta velēšanām. Iepriekš viņš solījis šajās vēlēšanās kandidēt uz vēl vienu amata termiņu.