Atjaunojamā enerģija Eiropai – zaļš vairogs pret Krievijas ietekmi
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Parlaments (EP) vēlas, lai Eiropa rādītu priekšzīmi, pārejot uz tīru, no atjaunojamiem resursiem ražotu enerģiju. Tādējādi dalībvalstis pildītu Parīzes klimata vienošanās laikā uzņemtās saistības, kā arī mazinātu atkarību no fosilo enerģijas avotu piegādātājiem, kuri tos nereti izmanto kā sviras politisku lēmumu pieņemšanai.

Parīzē noslēgtā vienošanās nosaka, ka pasaules valstis kopīgi apņemas saglabāt globālo temperatūras pieaugumu zem 2 grādiem pēc celsija, salīdzinot ar laiku pirms industrializācijas , un cenšas to samazināt zem 1,5 grādiem. Šī apņemšanās gan neietver nekādus regulējošus mehānismus, un tikai katras valsts atbildība ir plānu izstrāde globālās sasilšanas samazināšanai.

Vēsturiskās vienošanās sarunu laikā 2016. gada nogalē Eiropas Komisija (EK) publiskoja astoņus priekšlikumus, kā Eiropas valstīm rīkoties, lai no savas puses izpildītu saistības. Tagad EP vairākas no tām rediģējis, aicinot dalībvalstis tās konkretizēt un pasteidzināt pāreju uz tīru enerģiju. EP apstiprināti "tīras enerģijas likumprojekti" dos zaļo gaismu sarunu uzsākšanai ar dalībvalstīm. To pieņemšana nepieciešama, lai pabeigtu Eiropas Enerģētikas savienības izveidi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!