Delfi foto misc. - 57326
Foto: AFP/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps trešdien pārmetis Krievijai, ka tā grauj Ziemeļkorejai noteiktās starptautiskās sankcijas un centienus ierobežot Ziemeļkorejas kodolprogrammu.

"Krievija mums nemaz nepalīdz ar Ziemeļkoreju," intervijā ziņu aģentūrai "Reuters" sacīja Tramps, piebilstot, ka Ķīna palīdz, bet Krievija nē.

Tramps jau pagājušajā mēnesī nosodīja Maskavu par starptautisko centienu neatbalstīšanu Ziemeļkorejas ieroču programmas ierobežošanai.

Krievija un Ķīna ir saglabājušas relatīvi tuvas diplomātiskās attiecības ar Ziemeļkoreju, kas 2017. gadā sarīkoja divus kodolizmēģinājumus un vairākus ballistisko raķešu izmēģinājumus.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns savā Jaungada uzrunā paziņoja, ka Ziemeļkoreja 2017. gadā pabeigusi kodolprogrammas izstrādi un tagad ķersies pie kodolieroču un raķešu masveida ražošanas.

"Viņš var izdarīt daudz," runājot par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, intervijā "Reuters" sacīja Tramps.

"Bet, diemžēl, mums nav diez ko labas attiecības ar Krieviju, un dažos gadījumos ir iespējams, ka to, ko Ķīna [Ziemeļkorejai] atņem, Krievija iedod. Tādēļ gala rezultāts nav tik labs, cik varētu būt," sacīja Tramps.

Tramps uzskata izmeklēšanu par Krievijas iespējamo jaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās par vienu no lielākajiem šķēršļiem, kas liedz abām valstīm uzlabot savstarpējās attiecības.

Intervijā "Reuters" Tramps arī nosodīja ASV intelektuālā īpašuma zādzības, kurās tiek turēta aizdomās Ķīna. Izmeklēšana šajā lietā notiek kopš augusta.

Prezidents atteicās atklāt, vai ir kaut kādā veidā tieši sazinājies ar Kimu, un pauda šaubas, vai sarunas ar Ziemeļkoreju dotu kādu labumu. "Viņi ir runājuši 25 gadus, un viņi ir izmantojuši savā labā mūsu iepriekšējos prezidentus," viņš piebilda.

Tramps arī sacīja, ka Ziemeļkoreja arvien vairāk pietuvojas tam, lai spētu uzbrukt ASV ar starpkontinentālo ballistisko raķeti. "Viņi to vēl nav panākuši, bet ir tuvu. Un viņi tam pietuvojas ar katru dienu," sacīja Tramps.

Nesen viņš atzinīgi novērtēja sarunu atsākšanos starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju un ļāva noprast, ka ASV ir atvērtas sarunām ar Phenjanu pie atbilstošiem apstākļiem.

Abas Korejas valstis trešdien vienojās februārī Phjončhanā paredzētajās ziemas olimpiskajās spēlēs atklāšanas ceremonijā soļot zem viena karoga, kā arī sacensībās startēt ar apvienotu sieviešu hokeja komandu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!