Maskava Lielbritānijā sarīkojusi uzbrukumu bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam, lai mobilizētu sabiedrisko domu pirms Krievijas prezidenta vēlēšanām, trešdien paziņoja Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons.
Uzrunājot parlamenta deputātus, Džonsons noraidīja Maskavas apgalvojumus, ka tā neesot iesaistīta uzbrukumā Skripaļam.
"Lai arī kā tieši tas tika izdarīts, veids, atbildības ķēde, man šķiet, norāda uz Krievijas valsti un tiem, kas atrodas vadībā," Pārstāvju palātas ārlietu komitejai sacīja ministrs.
Vaicāts, kāpēc Maskavai vajadzēja veikt šādu uzbrukumu, Džonsons sacīja: "Tā bija zīme, ko prezidents [Vladimirs] Putins vai Krievijas valsts vēlējās dot potenciālajiem pārbēdzējiem savās aģentūrās, ka tas notiek, ja jūs nolemjat, ka jūs atbalstāt valsti ar citādākām vērtībām, tādu kā mūsu pašu valsti [Lielbritāniju]. Jūs varat sagaidīt, ka tiksiet noslepkavots."
"Es uzskatu, ka iemesls, kāpēc viņi izraudzījās Lielbritāniju, ir ļoti vienkāršs. Tas ir tāpēc, ka šī ir valsts, kurai ir šīs konkrētās vērtības, tā tic brīvībai un demokrātijai, un likuma varai, un tā vairākkārt ir pārmetusi Krievijai šo vērtību neievērošanu."
Vaicāts par uzbrukuma laiku, Džonsons norādīja uz svētdien notikušajām Krievijas prezidenta vēlēšanām, kurās Putins tika pārvēlēts uz ceturto amata termiņu.
"Kā jau to dara daudzas nedemokrātiskas personības, kam priekšā stāv vēlēšanas vai arī kas sastapušās ar kritiski noskaņotu politisku kustību, ir bieži vien pievilcīgi tautas iztēlē stiprināt ienaidnieka tēlu," viņš sacīja. "Un tieši tas arī notika - mēģinājums radīt sajūsmu Krievijas elektorātā."
"Krievijas domīniju robežas sarūk, un es uzskatu, ka Vladimirs Putins to ļoti skaudri sajūt, un viņam šķiet, ka Krievija ir cietusi neveiksmi, tāpēc viņš vēlas radīt nepatikšanas, kur vien viņš to var," skaidroja Džonsons.
Maskavas un Londonas attiecības ir nopietni saasinājušās saistībā ar bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošu vielu 4. martā Solsberi.
Lielbritānija apsūdz Kremli, ka tas Lielbritānijas teritorijā īstenojis slepkavības mēģinājumu, izmantojot aizliegtus ķīmiskos ieročus.
Lielbritānija šomēnes izraidīja 23 Krievijas diplomātus. Krievija spērusi atbildes soļus, arī izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes darbību Krievijā.
Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas preses pārstāvis paziņojis, ka Londona "aktīvi apsver" citus pasākumus.
Starptautiskā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) otrdien paziņoja, ka būs nepieciešamas divas vai trīs nedēļas, lai pilnībā izanalizētu vielu, ar ko tika saindēti Skripaļi.