ASV palielinās finanšu spiedienu pret Irānu ar "visspēcīgākajām sankcijām vēsturē", pirmdien paziņoja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.
"Mēs pret Irānas režīmu vērsīsim bezprecedenta finanšu spiedienu. Teherānas līderiem nebūs šaubu par mūsu nopietnību," savā pirmajā lielajā ārpolitikas jautājumiem veltītajā runā pēc iecelšanas valsts sekretāra amatā sacīja Pompeo.
"Irānai vairs nekad nebūs rīcības brīvības, lai dominētu Tuvajos Austrumos," viņš sacīja, izklāstot ASV jauno stratēģiju pret Irānu, kurā ietverti arī 12 smagi Vašingtonas nosacījumi "jaunam darījumam" ar Teherānu.
"Derības", ka pasaules lielvaru kodolvienošanās ar Irānu sekmēs reģiona stabilizāciju, "bija sliktas Amerikai, Eiropai, Tuvajiem Austrumiem un patiešām visai pasaulei," sacīja valsts sekretārs.
Kopējais visaptverošais rīcības plāns (JCPOA) pavisam noteikti "nav izbeidzis Irānas kodolambīcijas, nedz arī iegrožojis tās centienus pēc reģionālās hegemonijas", skaidroja Pompeo.
ASV Irānas stratēģija "tagad tiks īstenota ārpus JCPOA", viņš piebilda.
"Mēs strādāsim kopā ar sabiedrotajiem, lai stātos pretī irāņu destabilizējošajām aktivitātēm reģionā, bloķētu viņu veikto terorisma finansēšanu un risinātu jautājumu par Irānas veikto raķešu un citu moderno bruņojuma sistēmu, kas apdraud mieru un stabilitāti, izplatīšanu," norādīja Pompeo.
ASV prezidents Donalds Tramps 8. maijā paziņoja, ka ASV izstājas no 2015. gadā noslēgtā Irānas kodolvienošanās, un atjaunos visas sankcijas, kas Irānai tika atceltas kodolvienošanās ietvaros.
Lielbritānija, Francija un Vācija, kas arī parakstīja šo vienošanos, solījušas to izglābt. Arī Krievija un Ķīna, kuru paraksti ir zem šī līguma, paudušas vēlmi to saglabāt.