misc - 5756
Foto: AP/Scanpix/LETA

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite trešdien Parīzē parakstījusi līgumu par Lietuvas iestāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD).

Kad līgumu ratificēs Seims, Lietuva oficiāli kļūs par 36. dalībvalsti šai organizācijā, kas apvieno ekonomiski spēcīgākās pasaules valstis.

Lietuvu ar iestāšanos apsveicis Francijas prezidents Emanuels Makrons, kas arī bija klāt līguma parakstīšanas ceremonijā, un OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija, teikts Lietuvas prezidentes preses dienesta izplatītajā paziņojumā.

Tajā norādīts, ka visā OECD vēsturē Lietuva ir viena no valstīm, kas izpildījusi dalības noteikumus visīsākajā laikā - trīs gados kopš procesa sākuma. Kā uzsvērusi Grībauskaite, tas liecina par "saliedētiem visas valsts centieniem un stipru politisko gribu".

"OECD ir pēdējā no svarīgākajām starptautiskajām organizācijām, kurās esam iestājušies. OECD Lietuvai paver milzīgas iespējas. Jau pats iestāšanās process sekmēja sen nobriedušās reformas, bet pilntiesīga dalība dos vēl lielāku labumu. Lielākās iespējas Lietuvai paveras piecās jomās: ekonomikā un valsts pārvaldē, finanšu sfērā, izglītībā, sociālajā aizsardzībā un korupcijas apkarošanā," teikts paziņojumā.

Saskaņā ar Ārlietu ministrijas provizoriskajām aplēsēm dalība Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā Lietuvai izmaksās 2,5 līdz 3,5 miljonus eiro gadā.

OECD ir 1961. gadā dibināta starpvaldību organizācija, kas šobrīd apvieno 35 attīstītākās pasaules valstis, tai skaitā 22 Eiropas Savienības dalībvalstis. OECD savu misiju definē kā demokrātijas un tirgus ekonomikas principu ievērošanas veicināšanu, kā arī valstu ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstības sekmēšanu globalizācijas kontekstā.

Igaunija par OECD dalībvalsti kļuva 2010. gadā, bet Latvija - 2016. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!