Uz Marsa pirmo reizi atklāts šķidra ūdens ezers
Foto: Shutterstock
Pirmo reizi uz Marsa atklāts milzīgs pazemes šķidra ūdens ezers, kas palielina iespējas, ka uz planētas varētu būt vairāk ūdens un varbūt pat dzīvība, trešdien paziņoja zinātnieki.

Zem Marsa ledus esošais ezers ir aptuveni 20 kilometrus plats, teikts ASV žurnālā "Science" publicētā starptautiskas zinātnieku komandas pētījumā.

"Tas ir satriecošs rezultāts, kas parāda, ka ūdens uz Marsa nav tikai pagaidu plūsmas, kā iepriekšējos atklājumos, bet pastāvīga ūdens tilpne, kas sniedz apstākļus dzīvei uz ilgu laika posmu," sacīja Austrālijas Svainbērnas universitātes profesors Alans Dafijs.

Marss tagad ir auksts, tukšs un sauss, bet pirms vismaz 3,6 miljardiem gadu tas bija silts un slapjš un uz tā bija daudz šķidra ūdens un ezeru.

Zinātnieki dedzīgi vēlas atrast pazīmes par šķidra ūdens pastāvēšanu uz Marsa, jo tas palīdzētu atrisināt noslēpumu, vai uz Marsa ir jebkad izveidojusies dzīvība un vai tā varētu pastāvēt šodien.

Piekļuve ūdenim arī varētu palīdzēt izdzīvot cilvēkiem nākotnes pilotējamās misijās uz Zemes kaimiņplanētu.

Tomēr atrastā ezera ūdens nebūtu dzerams un tas atrodas pusotra kilometra dziļumā zem ledainas virsmas.

Tāpat ir apspriežams jautājums, vai tajā varētu būt mikrobioloģiskas dzīvības formas. Daži eksperti ir skeptiski, jo ezers ir ļoti auksts un sāļš un tas ir piepildīts ar izšķīdušiem Marsa sāļiem un minerāliem.

Domājams, ka tā temperatūra ir zem tīra ūdens sasalšanas temperatūras, bet tas šķidrā veidā saglabājas, pateicoties magnijam, kalcijam un nātrijam.

Ezers tika atrasts, izmantojot 2003. gadā palaistās Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) zondes "Mars Express" radara instrumentu MARSIS, kas paredzēts pazemes ūdens meklēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!