Uz Krievijas mācībām "Vostok 2018" līdz ar ielūgtiem Ķīnas karavīriem, helikopteriem un tankiem ieradies arī nelūgts "Dongdiao" klases spiegu kuģis, ziņo ASV Jūras spēku institūts.
Ārējās izlūkošanas kuģis novērojis Krievijas Jūras spēku daļu mācību norisi, kamēr Ķīnas un Mongolijas spēki kopā ar krieviem piedalījās mācībās uz sauszemes. Zināms, ka uz mācībām Ķīnas Tautas atbrīvošanas armija nosūtījusi ap 3500 karavīru.
Lai gan mācību apmērus pagaidām nav izdevies apstiprināt neatkarīgiem avotiem, Krievijas mediji apgalvo, ka tās bijušas lielākās militārās mācības valsts modernajā vēsturē. Pirms mācībām Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu ziņoja: "Tajās piedalīsies ap 300 000 karavīru, vairāk nekā 1000 lidmašīnu, helikopteru un dronu, līdz 80 kaujas un loģistikas kuģu, un līdz pat 36 000 tanku, bruņutransportieru un citu transportlīdzekļu."
Militārais analītiķis Dmitrijs Gorenburgs "The Washinton Post" rakstīja, ka mācību lielākā nozīme bijusi parādīt iespējamo stratēģisko sadarbību, kas varētu tikt izmantota cīnoties ar draudiem, ko abas valstis izjūt no ASV dominances starptautiskajā sistēmā.
Savukārt jūras spēku analītiķis Braiens Klārks institūtam norāda, ka šādai sadarbībai ir arī praktiski militāri tehnoloģiski iemesli – lai gan Ķīnai ir par Krieviju lielāki militārie spēki, tie joprojām ir atkarīgi no Krievu un Rietumu raķešu, radaru, virsskaņas dzinēju un citu tehnoloģiju iegūšanā. Savukārt bezpilota lidaparātu izstrādē Ķīna ir galvas tiesu pārāka, kamēr Krievija saskārusies ar būtiskām šīs tehnoloģijas attīstīšanas problēmām. Attiecīgi abas valstis ir ieinteresēts otras zināšanās.
Tomēr par spīti šai sadarbībai, Klārks norāda, ka ķīnieši acīmredzami nav laiduši garām iespēju novērt daudz attīstītāko Krievijas Jūras spēku operācijas. "Realitātē Krievija ir ļoti laba radaru un elektronisko cīņu laukā, nebrīnītos, ja ķīnieši vēlētos iegūt šīs zināšanas "Vostok" mācību laikā."
ASV Jūras spēku institūts norāda, ka pretinieku izspiegošanas jeb novērošanas prakse ar kuģiem, kas var uztvert dažādus signālus, ir gadu desmitiem sena un pēc starptautiskajām tiesībām legāla prakse. Tomēr savu sabiedroto novērošana kopīgu mācību laikā ir neierasta taktika, kuru Ķīna izmantojusi jau agrāk. Piemēram, 2014. gadā Ķīna bija uzaicināta piedalīties ASV rīkotajās mācībās "Rim of the Pacific", kad līdz ar četriem uzaicinātiem karakuģiem pie Havaju salām ieradās arī nelūgts "Dongdiao" spiegu kuģis, kurš attālināti novērojis mācībās notiekošo.