P0126020010
Foto: Europa.eu

Eiropas Komisija (EK) pirmdien aicinājusi ASV un Krieviju pārrunāt iespējas saglabāt Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT), no kura ASV prezidents Donalds Tramps nolēmis izstāties.

EK uzsvērusi, ka šis līgums bijis Eiropas aizsardzības galvenais balsts pēdējos trīsdesmit gadus.

"ASV un Krievijas Federācijai jāpaliek konstruktīvā dialogā, lai saglabātu šo vienošanos un nodrošinātu, ka tā tiek pilnībā un pārbaudāmi īstenota," norādīja EK preses sekretāre Maja Kocijančiča.

Viņa uzsvēra, ka šis līgums ir nozīmīgs gan Eiropai, gan globālajai drošībai.

INFT palīdzēja izbeigt Auksto karu, kodolbruņošanās sacensības un ir viens no Eiropas drošības arhitektūras stūrakmeņiem, piebilda Kocijančiča.

Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987. gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri) un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991. gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

Kocijančiča norādīja, ka, pateicoties šim līgumam, iznīcinātas gandrīz 3000 raķetes, un piebilda, ka tas palīdzējis īstenot Kodolieroču neizplatīšanas līguma nosacījumus.

Bijušais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs svētdien paziņoja, ka izstāšanās no INFT būs kļūda, kas liecina par gudrības trūkumu.

ASV uzskata, ka Krievija ir pārkāpusi šo līgumu, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729. Līdzīgu viedokli paudusi arī NATO, tostarp šomēnes notikušajā aizsardzības ministru sanāksmē.

"Pēc gadiem ilgas noliegšanas un maldināšanas Krievija nesen atzina raķešu sistēmas (9M729) esamību, nenodrošinot nepieciešamo caurredzamību un paskaidrojumus," ziņu aģentūrai AFP norādīja NATO preses sekretāre Oana Lungesku.

"Nesaņemot nekādu ticamu atbildi no Krievijas par šo jauno raķeti, sabiedrotie uzskata, ka visticamākais novērtējums būtu, ka Krievija pārkāpj INFT. Sabiedrotie turpina konsultācijas," atzina Lungesku.

Jautāta, vai ES ir līdzīgās domās kā ASV, proti, ka Krievija ir pārkāpusi INFT, Kocijančiča atbildēja, ka nepieciešams dialogs.

Viņa piebilda, ka EK sagaida no Krievijas skaidrojumu jautājumā par līguma ievērošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!