Terēza Meja
Foto: AP/Scanpix/LETA

Lielbritānijas ekspremjers Tonijs Blērs piektdien aicināja premjerministri Terēzi Meju rīkot jaunu referendumu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

"Mans padoms viņai ir tāds, ka nav jēgas turpināt dauzīt galvu pret šo ķieģeļu sienu," piektdien runā Londonā pavēstīja Blērs. "Ir prātīgi atvirzīt galvu no ķieģeļu sienas un sākt domāt radoši."

"Ja paskatās uz šo visu haosu, kā var būt nedemokrātiski teikt britiem: "OK, ņemot šo visu vērā, vai jūs vēlaties turpināt vai arī jūs vēlaties palikt?"," sacīja Blērs.

Meja piektdien paziņoja, ka Lielbritānijai un ES tuvākajās dienās būs jaunas sarunas, vienlaikus noliedzot mediju ziņas, ka bloka līderi esot noraidījuši viņas lūgumu sniegt atkārtotas garantijas viņas "Brexit" plānam.

"Manās diskusijās ar kolēģiem šodien tika gūts apstiprinājums, ka nākotnē skaidrības viešana un diskusijas patiesībā ir iespējamas," žurnālistiem Briselē pēc divu dienu samita sacīja Meja.

"Mums būs sarunas tuvāko dienu laikā," viņa piebilda.

Meja nedēļas sākumā atlika otrdien paredzēto balsojumu parlamentā par viņas panākto "Breksita" vienošanos, kam sekoja Konservatīvās partijas uzticības balsojums par viņas palikšanu toriju līdera amatā.

Lai gan Meja uzticības balsojumu izturēja, liela daļa konservatīvo deputātu parlamenta apakšpalātā joprojām iebilst pret viņas panākto vienošanos par izstāšanos no ES.

Meja ir paziņojusi, ka parlamenta balsojums par "Brexit" vienošanos notiks līdz 21.janvārim, un viņa apsolījusi deputātiem, ka līdz tam laikam tikšot panākta kāda Briseles piekāpšanās.

Domstarpības pamatā raisās ap Īrijas un Ziemeļīrijas robežas tā dēvēto pagaidu risinājuma jautājumu.

Vienošanās kritiķi apgalvo, ka pagaidu risinājuma klauzula uz nenoteiktu laiku pakļaušot Lielbritāniju ES tiesību normām un neļaušot tai slēgt tirdzniecības līgumus ar trešajām valstīm.

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers paziņojis, ka gadījumā, ja Meja vēlas kādu atbalstu šajā jautājumā, viņai tuvāko nedēļu laikā jāizsaka kādi konkrēti priekšlikumi.

Arī samita gala paziņojumā teikts, ka Īrijas robežas pagaidu risinājums tikšot piemērots tikai uz laiku un ka bloka dalībvalstis pielikšot pūles, lai jaunais tirdzniecības līgums ar Lielbritāniju tiktu noslēgts iespējami ātri.

Taču tās nav tiesiski saistošas garantijas, kādas pieprasa eiroskeptiski noskaņotie toriji un Ziemeļīrijas unionisti, no kuriem ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!