Delfi foto misc. - 64525
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņojis, ka pēc amerikāņu prettanku raķešu "Javelin" saņemšanas bruņojumā ir beigušies prokremlisko spēku tanku uzbrukumi Ukrainas armijas pozīcijām Donbasā, vēsta aģentūra UNIAN.

Prezidents to paziņojis tikšanās laikā ar biznesa un sabiedrības pārstāvjiem Volīnijas apgabalā.

Porošenko pastāstīja, ka krievu tankisti, izdzirdot, ka frontes sektorā varētu atrasties ar "Javelin" bruņoti Ukrainas karavīri, atteikušies doties uzdevumā un apšaudīt Ukrainas spēku pozīcijas.

"Pašlaik vairs nav tanku apšaudes. Tas ir tikai viena ieroča veida efekts," norādīja Porošenko. Prezidents arī paskaidroja, ka "Javelin" raķete pēc izšaušanas pati seko mērķim un to iznīcina ievērojamā attālumā, nedodot pretinieka tankam nekādas iespējas aizbēgt.

Foto: US Army

ASV prezidenta administrācija lēmumu par letālo ieroču, tostarp "Javelin" pārdošanu Ukraina, pieņēma 2017. gada beigās. Pērn martā ASV Valsts departaments apstiprināja 210 "Javelin" raķešu un 37 palaišanas mehānismu pārdošanu Ukrainai par 47 miljoniem dolāru.

30. aprīlī Porošenko paziņoja, ka "Javelin" jau saņemti Ukrainā. Maijā Ukrainā notika "Javelin" raķešu izmēģinājumi.

Valsts austrumos kopš 2014. gada pavasara notiek Ukrainas spēku karš ar Krievijas apbruņotiem un apgādātiem kaujiniekiem, kuri pārņēmuši atsevišķas Doņeckas un Luhanskas apgabalu daļas.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko jau ilgi Rietumos ir lobējis letālā bruņojuma piegādes līdzās ierobežotajai neletālajai palīdzībai, ko Kijeva saņem no ASV un sabiedrotajiem Eiropā.

Kopš 2015. gada ASV Ukrainai ir sniegusi 750 miljonu dolāru vērtu neletālo palīdzību, tostarp "Humvee" automašīnas, nakts redzamības iekārtas un tuvas darbības radaru sistēmas.

"Javelin"

Raķete FGM-148 "Javelin" (tulkojumā no angļu valodas "Šķēps") ir "trešās paaudzes" prettanku bruņojums, ko ASV armija izmanto konfliktos kopš 1996. gada. Savu efektivitāti tā pierādījusi 2003. gadā Irākā, veiksmīgi iznīcinot tankus T-72 un "Type 69". Viena kompānijas "Lockheed Martin Corp." ražotā raķete maksā aptuveni 40 000 dolāru (31 650 eiro), vēsta vietne "USmilitary.com".

Pārnēsājamā "Javelin" ir pazīstama kā "izšauj un aizmirsti" sistēma, kas nozīmē, ka pēc mēlītes nospiešanas raķete pati sasniedz mērķi un nav jāvada. Karavīri uzreiz pēc izšaušanas var pamest savu pozīciju.

"Javelin" apkalpē parasti ir divi karavīri – viens šauj, bet otrs palīdz pielādēt, identificē mērķus un draudošās briesmas. Vajadzības gadījumā raķeti var izšaut arī tikai viens karavīrs bez palīdzības. Karavīri "Javelin" slavē par vienkāršo sagatavošanu šaušanai, pārnēsājamību, paštēmējošo sistēmu un mazo šāviena atsitienu, skaidro "USmilitary.com".

Raķeti karavīrs var šaut no pleca, bez nepieciešamības uzstādīt balstus. Raķetes izšaušanai no palaišanas iekārtas tiek izmantota atsevišķa sistēma, bet galvenais dzinējs iedarbojas drošā attālumā no šāvējiem, tādā veidā pasargājot karavīrus no uguns, kā arī apgrūtinot ienaidnieka iespējas precīzi noteikt šāvēju pozīcijas.

Visbiežak sūdzības par "Javelin", ko izteikuši karavīri, ir salīdzinoši lielais iekārtas svars - aptuveni 23 kilogrami, kas apgrūtina tā nešanu, mērojot garas distances ar kājām, norāda "USmilitary.com".

"Javelin" savam primārajam mērķim – bruņotajam transportam un tankiem – pietuvojas no augšas, nevis tiešā tēmējumā, jo tanku augšpusē atrodas lūkas un bruņas parasti ir vājākas. Raķeti var pārslēgt arī tiešā tēmējuma režīmā, tad to var izmantot pret ēkām. Šajā režīmā "Javelin" spēj iznīcināt arī zemu lidojošus helikopterus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!