Revolūcijai 40: Kā Irāna sarāva 'ASV važas' un centās rast garīgumu
Foto: AFP/AP/Scanpix/LETA/DELFI

Pirms 40 gadiem šajā dienā Irānā noslēdzās Islāma revolūcija, kas valstī gāza Rietumiem draudzīgo monarhiju un palīdzēja izveidot jaunu teokrātisku režīmu. Piedāvājam ieskatu Islāma revolūcijas galvenajos cēloņos, gaitā un tās atstāto ietekmi uz Irānas iekšpolitiku, ārpolitiku, kā arī starptautiskās politikas norisēm.

Islāma revolūcija nebija tikai vēršanās pret pastāvošo varu – tā bija fundamentāla Irānas politikas un sabiedrības pārveidošana. Tāpat revolūcija atjaunoja reliģisko identitāti kā opozīciju sekulārai pārvaldes sistēmai, atzīmē Džordžtaunas Universitātes Bērklija centra veiktā Islāma revolūcijas apskata autori.

Starptautiskā mērogā Islāma revolūcija iezīmēja jaunu posmu Irānas sociālajā un politiskajā dzīvē, kuru raksturoja ne tikai atteikšanās no Rietumu kultūras un dzīvesveida, bet arī klaja šīs kultūras nicināšana. Revolūcija ASV un tās Rietumu sabiedrotajiem atņēma uzticamu un ilgstošu sabiedroto, kas nu kļuva par sāncensi, kas īsteno un atbalsta pret Rietumu interesēm vērstu politiku. Šis pret Rietumiem vērstais sentiments joprojām ir klātesošs mūsdienu Irānā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!