Tusks peļ 'Brexit' kūdītājus, piemin 'īpašu vietu ellē'
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Eiropadomes prezidents Donalds Tusks trešdien kritizēja Lielbritānijas politiķus, kas aģitējuši par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bez plāna, kā tas būtu izdarāms.

"Es esmu kavējies pie domām par to, kā gan izskatās īpašā vieta ellē tiem, kas aģitēja par "Brexit" pat bez plāna skices tam, kā tas droši būtu izdarāms," pavēstīja Tusks.

Tusks neminēja neko, kas ļautu noprast, ka pārējās 27 ES dalībvalstis vēlētos vēlreiz atvērt vienošanos, ko Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja panāca sarunās ar Briseli, bet kas Lielbritānijas parlamentā tika noraidīta.

Pārējās 27 ES valstis "nenāks klajā ar nekādiem jauniem piedāvājumiem" britu valdībai, lai palīdzētu saņemt atbalstu "Brexit" šķiršanās līgumam Apvienotās Karalistes parlamentā, runājot līdzās Īrijas premjerministram Leo Varadkaram, sacīja Tusks.

Gan Varadkars, gan Tusks uzsvēra, ka tiek pastiprināta gatavošanās potenciāli katastrofiskam bezvienošanās "Brexit".

Tuska izteikumus gan asi kritizējuši vairāki Lielbritānijas politiķi, kas Eiropadomes prezidentu nosaukuši par "velnišķīgu eiro maniaku".

"Donalds Tusks kārtējo reizi parāda savu nicinājumu pret tiem 17,4 miljoniem cilvēku, kas nobalsoja par glābšanos no ES korupcijas," norādījis Ziemeļīrijas Demokrātiskās unionistu partijas (DUP) ēnu kabineta "Brexit" ministrs Semijs Vilsons. "Šis velnišķais eiro maniaks dara visu, ko spēj, lai paturētu Apvienoto Karalisti saistītu ar ES birokrātijas važām un kontroli."

Savukārt toriju pārstāve Andrea Līdsoma, kas pirms referenduma aktīvi iestājās par aiziešanu no ES, pieprasījusi Tuska atvainošanos par viņa "naidīgajiem" izteikumiem.

"Domāju, ka tas, ko viņš pateicis, ir visai nepieņemami un visai apkaunojoši," sarunā ar sabiedrisko radiostaciju "BBC Radio 4" atzinusi Līdsoma. "Esmu pārliecināta, ka tad, kad viņš būs padomājis, viņš, iespējams, vēlēsies, lai nebūtu to teicis."

Arī eiroskeptiķu veterāns Konservatīvās partijas rindās Pīters Bons Tuska izteikumus nosaucis par "absolūti skandalozu apvainojumu".

"Neatceros nevienu prezidentu, kas tā apvainojis šī parlamenta locekļus, valdības locekļus un britu tautu," uzsvēris Bons.

Tajā pašā laikā "Brexit" radikālo atbalstītāju deputātu kopas - Eiropas izpētes grupa (ERG) - līderis Džeikobs Rīss-Mogs, būdams pārliecināts katolis, izteicies, ka Tusks, šķiet, aizmirsis bausli "tev nebūs nepatiesi liecināt".

Savukārt Saimons Klārks, vēl viens toriju eiroskeptiķu spārna pārstāvis, paziņojis, ka Eiropadomes prezidenta izteikumi tuvina viņu domai par atbalstu bezvienošanās "Brexit".

Arī Duglass Kārsvels, kas savulaik kļuva par pirmo parlamentā ievēlēto Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) pārstāvi, atzinis, ka Tuska izteikumi nenovēršami bīda situāciju tuvāk tā dēvētajam stingrajam "Brexit".

Savukārt pašreizējais UKIP līderis Džerards Batens izteicies, ka Tuska vārdi liecinot par viņa "nervozitāti".

"Tuska kungs aizmirsis, ka Dante savā peklē zemāko elles loku atvēlējis nodevējiem. Es viņam atgādinātu, ka tie, kas vēlas, lai viņa zemi pārvalda sveša vara, ir nodevēji," piebildis Batens.

Tomēr citās domās par Tuska izteikumiem ir pret "Breksitu" noskaņotie Lielbritānijas parlamenta deputāti.

"Reizēm patiesība sāp, vai ne?" atzinusi Džoanna Čerija, kas pārstāv Skotu Nacionālo partiju (SNP).

Tikmēr aktīvistu organizācija "Mūsu nākotnes vārdā", kas iestājas par atkārtota referenduma rīkošanu, paziņojusi, ka Tuskam bijusi "pilnīga taisnība".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!