ASV Demokrātiskās un Republikāniskās partijas sarunvedējiem izdevies panākt principiālu vienošanos par valdības darba turpmāku finansēšanu. Vienošanās vēl jāapstiprina Kongresam un prezidentam Donaldam Trampam, ziņo britu raidsabiedrība BBC.
Runājot ar žurnālistiem, republikāņu senators Ričards Šelbijs norādīja, ka panākta vienošanās par visiem galvenajiem jautājumiem.
Vienošanās iekļauj tikai daļu no summas, kuru Donalds Tramps pieprasījis robežmūra būvniecībai uz ASV-Meksikas robežas. Demokrāti sienas celšanai atteikušies piešķirt 5,7 miljardus ASV dolārus, kurus šī projekta īstenošanai pieprasījis Tramps. Principiālā vienošanās paredz, ka sienai atvēlētu 1,3 miljardu ASV dolāru.
Šāds līdzekļu daudzums ļautu finansēt aptuveni 88 kilometrus garu sienu, kuru veidotu fiziskas barjeras, tostarp tērauda stabu žogs, ziņo medijs. Trampa prasītie līdzekļi paredzēja robežsienas izbūvi 322 kilometru garumā.
Tramps vēl nav paziņojis, ka atbalstīs vienošanos, taču piebilda, ka siena tiks celta tik un tā. Vienošanās ir jāapstiprina līdz piektdienai. Ja to neapstiprinās, sāksies jauna daļēja valdības darba dīkstāve. Iepriekšējā noslēdzās 25. janvārī un tā ilga 35 dienas, kļūstot par garāko ASV vēsturē.
Kopējais Meksikas-ASV robežas garums ir 3200 kilometri. Patlaban sienas, žoga, dažādu kustības sensoru un kameru barjera veido vairāk nekā 900 kilometrus no tās. Savukārt aptuveni 2000 kilometru garumā robežu veido dabīgs šķērslis - Riograndes upe.
Kad 1994. gadā ASV sāka izbūvēt pirmos fiziskās robežas posmus, tie galvenokārt stiepās gar apdzīvotām vietām. Vēlāk žogi tika pagarināti arī uz mazāk apdzīvotām vietām, taču vairākas zonas, tostarp Riogrande, joprojām ir fiziski šķērsojama ar laivu.
Arī tādi šķērsļi kā Kalifornijas, Arizonas un Meksikas saskares tuvumā esošais Sonoras tuksnesis līdz šim palikuši brīvi no žogiem, jo jebkādu būvju celtniecība līdz šim uzskatīta par pārāk dārgu, sarežģītu, un vēlāka uzturēšana prasītu lielus līdzekļus.