No militārā helikoptera iluminatora Berdjanskas pelēko blokmāju un papeļu aleju labirints ir skaidrs robežpunkts starp vienmuļo Azovas jūras klajumu un šķietami tikpat nebeidzamajiem pelēkbrūnajiem Ukrainas lauku plāksteriem. Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta Valda Dombrovska vadīto diplomātu delegāciju piepilsētas lidostā sagaida pilsētas mērs ar kolēģiem, salts vējš un kāds bezgala draudzīgs kucēns, kurš aizmucis no skrejceļa malā saceltajām karavīru teltīm.

Lai gan Berdjanska nav piefrontes pilsēta, Krievijas iebrukums Ukrainā, kā arī Doņeckas un Krimas nonākšana Kremļa kontrolētu spēku ietekmē skārusi arī to. Eiropas Savienībai turpinot nemilitāri atbalstīt Ukrainu sarežģītajā konfliktā, ES institūciju pārstāvji pilsētā vēlējās savām acīm pārliecināties par apstākļiem un apzināt tās aktuālākās nepieciešamības.

Gluži kā netālu esošā Mariupole, arī daudz mazākā Berdjanska, uzņēmusi kara bēgļus no Luhanskas un Doņeckas. "Nepilnu 120 000 iedzīvotāju lielajā pilsētā ieradušies ap 20 000 bēgļu, no kuriem aptuveni 10 000 palikuši, palielinot gan darba meklētāju rindas, gan sociālo slogu, atzīmē pilsētas mērs Vladimirs Čepurnijs. Turklāt 2014. gadā ostas pilsēta zaudēja svarīgāko dzelzceļa artēriju ar pārējo Ukrainu, kas iet caur patlaban Krievijas spēku sagrābto Doņecku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!