Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Apcietinājumā ASV esošais meksikāņu narkobarons Hoakins Gusmans Loera, kurš plašāk pazīstams ar iesauku El Čapo jeb "Īsais", janvārī tika atzīts par vainīgu virknē noziegumu. Stingra režīma ieslodzījuma vietā Manhetenā, Ņujorkā, patlaban turēto mafiozo tiesa atzina par vainīgu gan slepkavībās, gan citos ar Sinaloas karteļa vadīšanu tieši un netieši saistītos kriminālnoziegumos. Paredzams, ka Gusmans saņems mūža ieslodzījumu bez iespējām prasīt priekšlaicīgu atbrīvošanu.

Tagad El Čapo gaida 25. jūnijā ieplānoto sprieduma pasludināšanu. Tikmēr piedāvājam atskatu uz pārsteidzošākajām un savdabīgākajām viņa aptuveni trīs mēnešus ilgā tiesas procesa laikā izskanējušajām liecībām.

Mafijas bosam neglaimojošos faktus tiesā atklāja kopumā 56 liecinieki – gan viņa ģimenes locekļi un mīļākās, gan grupējumā iefiltrētie aģenti, bijušie sadarbības partneri un pat citu noziedzīgo grupējumu līderi ne tikai no Meksikas, bet arī nu jau bijušās narkokarteļu lielvalsts Kolumbijas. Vairāki liecinieki, tostarp 13 bijušie Sinaloas karteļa locekļi, gan paši atrodas apcietinājumā un liecināt piekrituši apmaiņā pret viņiem piespriesto sodu mīkstināšanu. Gusmans tiesas procesā atteicās teikt aizstāvības runu.

Lai tiesas process noritētu gludi, gan tiesnesim un zvērinātajiem, gan lielai daļai liecinieku nodrošināta apsardze un pēc iespējas arī anonimitāte.


Kails vīrs pie staba un dīvaina dāvana


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Lai zvērinātajiem un tiesnesim labāk atklātu liecinieku saistību ar apsūdzēto solā sēdošo El Čapo, prokurori daļai liecinieku tiesas procesa laikā sākumā lūdza aprakstīt pirmo tikšanos ar Gusmanu.

CNN atzīmē, ka vairumā liecību šī epizode bija gandrīz identiska. Potenciālie sadarbības partneri vai karteļa hierarhijā paaugstinātie neģēļi Meksikas Sinaloas štata galvaspilsētā Kuljakanā tika aicināti sēsties ļoti sliktā stāvoklī esošā "Cessna" propellerlidmašīnā. Ar to viņi savukārt nogādāti mafiozo paslēptuvē kalnainā apgabalā (attēlā), kura tuvumā pašrocīgi ierīkots lidlauks. Tas atradies stāvā piekalnē, lai lidmašīnai būtu īsāks bremzēšanas ceļš.

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Viens no mafiozo vēlākajiem sadarbības partneriem un svarīgākajiem narkotiku izplatītājiem ASV Pedro Floress (attēlā) tiesā atklāja, ka pēc ierašanās Meksikā no Čikāgas un visai biedējošā lidojuma viņš un viņa dvīņubrālis guvuši vēl vēl šausminošāku pieredzi. Ceļā no lidlauka uz karteļa bosa bāzi viņi vesti garām pie staba pieķēdētam kailam vīrietim, kurš, visticamāk, tādējādi izcietis El Čapo noteiktu sodu, liecību atstāstīja "The Daily Beast".

Tikšanās vēl dīvaināka pavērsusies pēc tam, kad Gusmans Floresu pavilcis uz zoba par viņa izvēli ģērbties džinsu šortos, pajautājot, vai viņš nav varējis atļauties pārējo bikšu daļu. Turklāt atbildes vizītē karteļa saimnieka pārstāvis Floresam atvedis savdabīgu dāvanu – lielā potenci veicinošā zāļu "Viagra" kastē iesaiņotus džinsu šortus.


Hakeris tuvāko izsekošanai


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Šķietami mazsvarīgu detaļu par El Čapo noziegumiem, bet būtisku niansi par viņa attiecībām ar tuvākajiem atklāja liecinieks Kristians Rodrigess. Bijušais narkokarteļa datoriķis grupējumam pievienojās 21 gada vecumā, kad jau bija pierādījis savas spējas, ielaužoties ASV enerģētikas tīklu kontrolējošās datorsistēmās, viņš stāstīja tiesā.

Pēc El Čapo rīkojuma viņš radījis šifrētu telefonu tīklu, lai karteļa locekļi varētu sazināties savā starpā. Savukārt vēlāk, kad viņš kļuva par Federālā izmeklēšanas biroja ziņotāju, Rodrigess nodrošināja izmeklētājiem unikālu pieeju simtiem mafijas tīkla locekļu telefonsarunu, kuru ieraksti kļuvuši par būtisku pierādījumu daļu virknē tiesas procesu, vēsta CNN.

Rodrigess izlīdzējis mafijas bosam arī ar sīkākiem tehniskiem uzdevumiem. Piemēram uzstādījis izsekošanas programmatūru telefonos, kuri doti Gusmana sievām un mīļākajām (attēlā un galerijā El Čapo tagadējā sieva Emma Koronela Aispuro). Tā ļāvusi ne tikai noklausīties telefonsarunas un redzēt sūtītos ziņojumus, bet arī ierakstīt telefonu mikrofonus, lai noklausītos ikdienas sarunas.


Pliks pa kanalizāciju


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Narkotīkla vadītāja mīļākā Lucero Sančesa (attēlā) savukārt tiesā līdzās citiem būtiskiem faktiem atklāja pavisam savdabīgas nianses par vienu no reizēm, kad Gusmanam veiksmīgi izdevās aizlaisties no ASV specdienesta un Meksikas spēkiem.

Sančesa, aprakstot agra 2014. gada 17. februāra rīta piedzīvojumus, atklāja, ka viņu un Gusmanu ap pulksten 4 pamodinājis mafiozo privātais sekretārs Kondors, kliedzot, ka likumsargi viņiem ir uz pēdām. Viņi ielenkto Kuljakanas pilsētā esošo māju pametuši pa slepenu tuneli, kas sācies zem ar īpašu hidraulikas sistēmu paceļamas vannas un izvedis līdz plašai pilsētas notekūdeņu sistēmai, kuru mafiozo pazinis kā savu kabatu.


Dīvainākais fakts gan nebijis ne tas, ka Gusmans labi orientējas savas dzimtās pilsētas kanalizācijas sistēmās, ne arī grupējuma līdera slēpnī izbūvētais tunelis bēgšanai. Tiesas procesa dalībniekus pārsteidza tas, ka Gusmans aptuveni stundu ilgajā skrējienā pa tumšo un dubļaino pazemes tīklu bija nolēmis skriet pilnīgi kails, netērējot laiku pat apakšbikšu uzraušanai kājās.

Tiesībsargi mājā atrada liecības, ka tajā uzturējies pats karteļa līderis – gan lielus metamfetamīna, kokaīna un ieroču krājumus, gan Gusmana ar dimantiem rotāto pistoli un ģimenes fotogrāfijas. Nepilnu nedēļu vēlāk tiesībsargi bēgli aizturēja aptuveni 200 kilometru attālajā Mazatlanas kūrortpilsētā, kur viņš kopā ar ģimeni bija apmeties kādā viesnīcā. Vairāk par Gusmana bēgšanas piedzīvojumu lasi šeit.


Nelāgais helikoptera liktenis



Cits liecinieks, Kolumbijas narkotiku sagādnieks Džordžs Sifuentess, kurš arī uz El Čapo slēptuvi kalnos ierīkotajā lidlaukā ieradies ar veco "Cessna" lidmašīnu, pēc nervus kutinošā lidojuma apsolīja narkobaronam nopirkt helikopteru, lai viņš pārvietotos civilizētākā veidā, vēstīja "The New York Times".

Viņš patiesi pēc neilga laika Gusmanam atsūtīja aptuveni miljonu ASV dolāru vērtu lidaparātu. Tas bijis īpaši manevrētspējīgs helikoptera modelis jeb kā radīts kalnos slēpņus ierīkojoša noziedznieka vajadzībām (izmeklētāju publiskotajā attēlā esot redzams līdzīgs). Džordža brālis un privātais narkobarona sekretārs Alekss Sifuentess pat ieteicis El Čapo pašam iemācīties ar to lidot.

Viņš šo padomu nav ņēmis vērā un lidošanu atstājis profesionālu pilotu ziņā. Viens no viņiem ar helikopteru avarējis, mēģinot ar to ielidot angārā kādā strausu fermā Kuljakanas pievārtē. Bandīti nolēmuši zaudējumus vienkārši nenorakstīt, bet atgūt ar uzviju – Sifuentess kopā ar Gusmanu izplānoja apdrošināšanas krāpšanas shēmu, kuras ietvaros jau avarējušo helikopteru pārstūma pār klints malu.

Neveiksmes neliedz spīdošu narkokarjeru


Džordžs Sifuentess savu karjeru sāka kā jauns zaglēns, un atspēriens kriminālās karjeras izaugsmē viņu gaidīja kādā Kolumbijas cietumā. Vēloties iekarot vietu "Medellin" kartelī, viņš piekritis nogalināt citu cietumnieku, kurš bijis netīkams Kolumbijas narkobarona Pablo Eskobara biznesa partnerim El Mexicano.

Sifuentess tiesā atklāja, ka kartelis viņam piedāvājis trīs veidus, kā pastrādāt slepkavību – nodurot, uzspridzinot ar granātu vai noindējot ar cianīdu.


Viņš izvēlējās indēšanu, un izmantojis savu maiņu virtuvē, lai upura ēdienu saindētu. Mēģinājums gan izgāzies, jo nolūkotais vīrietis gluži vienkārši neēdis. Vēlāk Sifuentess mēģinājis nelaimīgo nogalināt ar granātu, bet, kad tas nav izdevies, viņš mēģinājumiem atmetis ar roku, jo nevēlējies cilvēku nodurt paša rokām, liecību pārstāsta "Vice".

Neskatoties uz ne visai veiksmīgo sākumu, viņam izdevās kļūt par "Medellin" karteļa biedru, pamazām kāpt pa karjeras kāpnēm un kļūt par lielāko Kolumbijas kokaīna sagādnieku Sinaloas kartelim, kas to tālāk nogādājis ASV. Visbeidzot viņš kļuvis par vienu no ietekmīgākajiem melnā biznesa vīriem noziedzības māktajā ASV lielpilsētā Čikāgā.


'Sauja zemes'


Tiesas process pats par sevi vairākkārt atgādinājis ziepju operas etīdes. Piemēram, Gusmena sieva dienā, kad liecināja viņa mīļākā, ar noziedznieku bija ģērbusies vienas krāsas drēbēs, simboliski solidarizējoties ar vīru. Savukārt El Čapo advokāts saņēma tiesneša rājienu pēc tam, kad viņš ietvītoja saiti uz plaši pazīstamas meksikāņu dziesmas "Un Puño de Tierra" ("Sauja zemes") video, vēsta "New York Daily News".

Saiti uz dziesmu, kas pamāca baudīt dzīvi, jo pēc nāves līdzi nav iespējams paņemt pat sauju zemes, advokāts publicējis tūlīt pēc tam, kad liecību par El Čapo ziedu laikiem, tostarp privātajām lidmašīnām, jahtām un savrupnamu tīklu visā Meksikā, beidza sniegt agrākā mafiozo labā roka Migels Angels Martiness. Viņš Gusmana nežēlībā krita 90. gadu vidū, kad tika arestēts.

Pēc sava palīga aizturēšanas El Čapo pasūtīja viņa slepkavību. Pēc vairākiem citu cietumnieku mēģinājumiem Martinesu nodurt, viņš nokļuva īpaši apsargātā un no pārējiem cietumniekiem nodalītā zonā.

Kādā ļoti agrā rītā viņš dzirdējis, ka kaut kur ārpus cietuma pūtēju ansamblis atkal un atkal spēlē pazīstamo "Un Puño de Tierra" melodiju. Kad mūzika apklususi, viņa cellē ielidoja granāta. Martiness gan paguvis paglābties, paslēpjoties aiz poda. Ar laiku kļuvis zināms, ka šī dziesma ir Gusmana iemīļots ziņas nodošanas veids.


El Chapo mīl asinis


Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bijušais armijas īpašu uzdevumu karavīrs un vēlākais karteļa slepkava Īsaiess Valdess Rioss, kuru kartelī pazina ar iesauku Memins, tiesā aprakstīja sava darba ikdienu. Cita starpā viņš liecināja arī par El Čapo personīgi īstenotu vismaz trīs cilvēku spīdzināšanu un viņu nogalināšanu, raksta "Rolling Stone".

Reiz Memins kopā ar El Čapo vairākas stundas ar koka zariem situši divus konkurējošā "Los Zetas" karteļa biedrus līdz viņi bijuši "kā lupatu lelles", klāstījis Memins. Pēc tam Gusmans pavēlējis izrakt bedri, un sakurt tajā ugunskuru. Viņš pār abiem vīriešiem pārlaidis ložmetēja kārtu un licis līķus iesviest ugunskurā.

Memins aprakstīja, ka citā reizē, piemēram, kāds konkurējošā Arelano–Feliksa karteļa loceklis Gusmanam nodots pēc tam, kad viņa ādu bosa rokaspuiši viscaur apdedzinājuši ar automašīnas piepīpētāju un gludekli tā, ka tai lipis klāt krekls. Viņš labu laiku vēl turēts koka būdā līdz smaka no nomocītā vīrieša pūstošās ādas apkārt esošajiem vairs nav bijusi izturama. Mafiozo pavēlējis tuvējā kapsētā izrakt bedri un tikai tad uzsācis viņa izprašņāšanu. Viņš gūstekni pāris reižu sašāvis, taču, vīrieti aprokot, viņš vēl bijis dzīvs, Memina liecību atstāst medijs.


Misēklis ar 20 tonnām kokaīna


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Par vienu no tiesas procesa neaizmirstamākajiem varoņiem kļuva Kolumbijas narkokarteļa "Norte del Valle" līderis Huans Karloss Ramirezs Abadia jeb Čupeta, vēsta "Vice".

Medijs atzīmē, ka viņš ne tikai bijis lielisks stāstnieks, bet piesaistījis arī ar savu izskatu – bandītu līderis laika gaitā maskēšanās pūliņu dēļ pieredzējis tik daudz plastisko operāciju, ka šobrīd izskatās visai baiss (attēlā pirms un pēc operācijām).

Viens no aizraujošākajiem stāstiem, kas plašākai publikai līdz šim nav bijis zināms, bijis par 20 tonnām kokaīna, kas nogrimušas pie Meksikas krastiem.

Čupeta klāstījis, ka reiz kāds Meksikas kartelim piederīgs kuģa kapteinis pats salietojies pārāk daudz vedamās preces un sācis redzēt ASV krasta apsardzes kuģu "spokus", kur to nemaz nav bijis. Apreibinātais kapteinis bailēs nogremdējis kuģi ar visu vērtīgo kravu. Viņš pirms tam gan paguvis piefiksēt kuģa atrašanās vietas koordinātas. Kad jau vēlāk Čupeta personīgi un kāds Sinaloas karteļa pārstāvis pārlidojuši pār šo vietu, viņi redzējuši vairs tikai ūdens plašumus.

Pēc vairāk nekā gadu ilgas meklēšanas Sinaloas karteļa nirēji gan kokaīna pilno kuģa vraku uzgājuši un kravu atguvuši. Lai narkotikas būtu derīgas tirgum, Čupeta uz Meksiku atsūtījis pie viņa strādājošu ķīmiķi. "Vice" atzīmē, ka kolorītais liecinieks atklājis vēl daudz ko, taču noklusējis, kāds liktenis piemeklējis kuģa kapteini.

Karteļu privātie valsts prezidenti


Foto: AFP/Scanpix

Vēl viens pļāpīgs stāstnieks tiesā bijis iepriekš jau pieminētā helikoptera dāvinātāja brālis un mafiozo sekretārs Alekss Sifuentess.

Cita starpā viņš apgalvoja, ka Gusmans bijušajam Meksikas prezidentam Enrikem Penjam Njeto (attēlā) 2012. gadā samaksājis 100 miljonu ASV dolāru (nepilnus 90 miljonus eiro) lielu kukuli. Njeto ieņēma prezidenta amatu no 2012. gada līdz 2018. gadam.

Sifuentess pavēstīja, ka Njeto sākumā esot prasījis 250 miljonus ASV dolāru (nepilnus 220 miljonus eiro), bet galu galā piekritis 100 miljonu lielam kukulim, raksta BBC. Tieši maksāšana prezidentam un pilnīgi visiem tā laika ministru kabineta locekļiem palīdzējusi El Čapo izvairīties no apcietināšanas.

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bijušais bandīta sekretārs (mākslinieka ilustrācijā) arī apgalvoja, ka bijušais prezidents Felipe Kalderons pēc līdzīga principa saņēmis naudu no konkurējoša karteļa.

Savukārt pērn novembrī kāds cits Sinaloas karteļa loceklis tiesā liecināja, ka 2005. gadā kukuli saņēmusi persona, kas tolaik strādāja neveiksmīgajā tagadējā Meksikas prezidenta Andresa Manuela Lopesa-Obradora priekšvēlēšanu kampaņā un joprojām strādā prezidenta komandā.


Bēgšanas tunelis ar vilcienmoci


Foto: Reuters/Scanpix

El Čapo bēgšanas ziņa no augstākā drošības līmeņa cietuma Altiplano, Meksikā 2015. gadā parādījās mediju pirmajās lapās visā pasaulē.

Arī
"Delfi" rakstīja
, ka narkobarons izbēdzis pa desmit metru dziļumā izraktu pusotru kilometru garu tuneli, kas vedis no Gusmana celles dušas telpas uz kādu pamestu ēku. Tā bija ne tikai garākā pazemes eja, kas jebkad radīta bēgšanai no cietuma, bet arī vērienīgi aprīkota. Tunelī bija ierīkota ventilācija, skābekļa baloni un braukšanai pa sliedēm piemērots motocikls, kas izmantots izrakto zemju transportēšanai.

Damaso Lopess, kurš šī gadsimta sākumā bija Gusmana labā roka, tiesā atklāja vēl vairākas bēgšanas detaļas. Piemēram, viņš norādīja, ka tuneļa rakšanu izplānojuši mafiozo dēli, un bēgšanas plānā būtiska loma bijusi arī sievai Emmai Koronelai, kura ienesusi pulksteni ar GPS koordinātu noteicēju, vēsta "Business Insider". Tieši pulksteņa signāls ļāvis tuneļa racējiem nonākt līdz Gusmana cellei.

Tuvi ģimenes locekļi bijuši iesaistīti arī pašā bēgšanā. Kad 2015. gada 11. jūlijā ap pulksten 9.30 Gusmans devies uz dušas telpu un pa šahtu nokāpis līdz tunelim, tur viņu uz jau minētā motocikla uz sliedēm sagaidījis svainis. No pamestās ēkas viņš tālāk ar kvadraciklu aizvests uz kādu angāru, kur gaidījusi lidmašīna, lai nogādātu El Čapo viņa slēptuvē kalnos. Dažas dienas vēlāk sarīkota ballīte, kurā piedalījusies gan ģimene, gan karteļa elite un biznesa partneri.

Lopess tiesā atklāja, ka jau gadu vēlāk, kad narkobarons atkal aizturēts, pats personīgi nodevis Meksikas cietumu sistēmas pārvaldniekam divus miljonus ASV dolāru. Tie bijuši paredzēti, lai netraucēti sarīkotu līdzīgu bēgšanas scenāriju. Plāni gan pagaisuši, kad El Čapo izdots tiesāšanai ASV.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!