Delfi foto misc. - 68430
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama otrdien paziņoja, ka plašus protestus izraisījušais likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai ir "miris".

"Joprojām virmo bažas par to, vai valdība ir patiesa, vai ir satraukums par to, vai valdība atsāks [likuma pieņemšanas] procesu ar Likumdošanas padomi," preses konferencē sacīja Lama.

"Tāpēc es šeit atkārtoti paziņoju - tāda plāna nav. Likumprojekts ir miris," teica Lama.

Viņa atzina, ka Honkongas valdības mēģinājums panākt likumprojekta par izdošanu pieņemšanu cietis pilnīgu neveiksmi, piekrita bez priekšnoteikumiem tikties ar protestējošajiem studentiem un sacīja, ka Honkongas sabiedrībā ir lielas problēmas.

"Es secinu, ka Honkongas sabiedrībā ir dažas fundamentālas un dziļas problēmas," teica Lama.

"Tās varētu būt ekonomikas problēmas, tie varētu būt ar [iedzīvotāju] materiālo stāvokli saistīti jautājumi,. tā varētu būt sabiedrības politiskā sašķeltība," sacīja Honkongas līdere.

"Tāpēc mums vispirms būtu jāidentificē šie fundamentālie jautājumi un, cerams, jāatrod daži risinājumi, lai virzītos uz priekšu," piebilda Lama.

Tomēr viņa atteicās paziņot, ka likumprojekts par izdošanu ir atsaukts.

"Zināmā mērā, ja tas šodien tiktu atsaukts, to atkal varētu iesniegt Likumdošanas padomē pēc trim mēnešiem," sacīja Honkongas valdības vadītāja.

"Bet varbūt iedzīvotāji grib dzirdēt kaut ko izlēmīgu. Tāpēc "likumprojekts ir miris" skan salīdzinoši izlēmīgi," paskaidroja Lama.

Tomēr viens no protestu līderiem Džošua Vons tvitera ierakstā šos Honkongas valdības vadītājas izteikumus nosauca par "kārtējiem smieklīgajiem meliem Honkongas cilvēkiem un ārzemju plašsaziņas līdzekļiem".

Viņš norādīja, ka, pat ja likumprojekta izskatīšana ir apturēta, oficiāli tas joprojām būs Likumdošanas padomes darba kārtībā līdz nākamā gada jūlijam, kad beigsies pašreizējā padomes sastāva pilnvaru termiņš.

Vons uzsvēra, ka Lamai ir jāatsauc likumprojekts un jāapsola, ka viņas pilnvaru termiņa laikā viņa vairs neierosinās tā izskatīšanu.

Savukārt protestētāju organizācija "Pilsoniskā cilvēktiesību fronte" solīja tuvākajās dienās izsludināt jaunas protesta akcijas.

Honkongā jau vairākas nedēļas turpinās protesta demonstrācijas pret likumprojektu par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan Honkonga ir Ķīnas daļa, tai ir īpašā administratīvā rajona statuss ar plašu autonomiju. Protestētāji baidās no komunistu pārvaldītās Ķīnas tiesību sistēmas un uzskata, ka izdošanas likumprojekts iegrožos bijušās britu kolonijas autonomiju, kas garantēta līdz 2047.gadam.

Demonstranti apsūdz Pekinu par brīvību un kultūras ierobežošanu Honkongā, izmantojot nevēlētos reģionālos līderus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!