Eiropas Cilvēktiesību tiesa lemj par sliktu Krievijai lietā par LGBT organizācijām
Foto: Reuters/Scanpix

Eiropas Cilvēktiesību tiesa otrdien lēmusi par sliktu Krievijai lietā par lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) tiesību aizstāvju biedrību nereģistrēšanu.

Krieviju tiesā iesūdzēja trīs organizācijas pēc tam, kad bija izsmēlušas visas savas legālās iespējas Krievijā.

"Varavīksnes nams", "Kustība par laulību vienlīdzību" un "Soču lepnuma nams" no 2006. gada līdz 2011. gadam nesekmīgi mēģināja reģistrēt biedrības statusu Krievijas varasiestādēs.

Viens pieteikums tika noraidīts ar paskaidrojumu, ka organizācija "iznīcinātu sabiedrības morālās vērtības", sekmētu iedzīvotāju skaita samazināšanos un aizskartu to krievu tiesības, kas uzskata jebkuru homoseksuālu izpausmi par aizskarošu.

Cits pieteikums sākotnēji tika noraidīts tehnisku neprecizitāšu dēļ, bet pēc tam ekstrēmisma dēļ.

"Kustības par laulību vienlīdzību" lūgums piešķirt tai biedrības statusu tika atraidīts, jo tās mērķis - viendzimuma laulības legalizēšana - esot nesavienojams ar "vispāratzīto morāli".

Eiropas Cilvēktiesību tiesa secināja, ka organizāciju lūgumi atraidīti tāpēc, ka tās atbalsta LGBT tiesības, un uzsvēra, kas tas ir nepieņemami.

Tiesa norādīja, ka šāds pamatojums nav attaisnojams un pielīdzināms diskriminācijai.

Atsaucoties uz Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, tiesa secināja, ka organizāciju tiesības ir pārkāptas, tostarp tiesības uz pulcēšanās brīvību un tiesības netikt diskriminētām.

Tiesa arī secināja, ka trīs no četriem individuālajiem sūdzības iesniedzējiem, kas ir šo organizāciju dibinātāji vai vadītāji, ir cietuši no diskriminācijas.

Taču vienu sūdzību tiesa noraidīja, norādot, ka tās iesniedzējs Nikolajs Aleksejevs publicējis internetā draudus un apvainojumus Eiropas Cilvēktiesību tiesai, tostarp izteicies, ka "pienācis laiks pielaist uguni Eiropas Cilvēktiesību tiesai".

"Šie izteikumi acīmredzami pārsniedz normālas (..) kritikas robežas," norādīja tiesa.

Tiesa nolēma, ka Krievijai jāizmaksā pārējiem trīs sūdzību iesniedzējiem kopumā 36 000 eiro par viņiem nodarīto kaitējumu un jāsedz viņu tiesu izmaksas.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!