Foto: Reuters/Scanpix

Gambijas nāves vienības bijušie dalībnieki, kas jau atzinušies pazīstama žurnālista nogalināšanā, ceturtdien apsūdzēja bijušo valsts prezidentu Jahju Džammehu (attēlā), ka viņš 2013. gadā pasūtījis divu ASV uzņēmēju slepkavību.

Nāves vienības "Junglers" bijušie dalībnieki Maliks Džata, Omars Džallovs un Amadu Badži kopš pirmdienas sniedz liecības Patiesības un izlīguma komisijai, un tās tiešraidē demonstrē televīzija.

Noklausīšanās pēdējā dienā pirms komisijas darba pārtraukuma līdz 5. aprīlim Badži sacīja, ka Džammehs 2013. gada jūnijā licis "sacirst gabalos" Gambijas izcelsmes ASV pilsoņus uzņēmējus Alhadži Sīsaju un Ebrimu Džobi, kurus viņš turēja aizdomās par apvērsuma plānošanu.

Alhadži Sīsajs un Ebrima Džobe tika aizturēti un aizvesti uz prezidenta rezidenci Kanilai ciemā, teica Badži. Tur abi amerikāņi tika nosmacēti, viņiem tika nocirsta galva un līķi tika aprakti vienā kapā.

"Mūsu komanda bija triecienvienība Jahjam Džammeham. Mēs bijām akli uzticīgi Jahjam Džammeham," piebilda Badži.

Pirms tam šie liecinieki sacīja, ka piedalījušies Džammeha brālēna Harunas Džammeha nožņaugšanā, kā arī garīdznieka imāma Babas Lī spīdzināšanā un deviņu cietumnieku sodīšanā ar nāvi 2012. gadā.

Džata paziņoja komisijai, ka "Junglers" vadītājs Tumbuls Tamba katram no viņiem iedevis 50 000 Gambijas dalasi (898 eiro) kā atzinības apliecinājumu no Džammeha pēc laikraksta redaktora Daidas Haidaras slepkavības. Daida Haidara bija rakstījis par Džammeha režīma korupciju.

Džallovs liecināja, ka Džammehs 2005. gadā bija pasūtījis apmēram 30 migrantu slaktiņu, uzskatot viņus par "algotņiem", kas atsūtīti viņu gāzt.

Džammehs nāca pie varas 1994. gadā valsts apvērsumā, kas notika bez asinsizliešanas.

Viņa atteikšanās atstāt amatu pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās 2016. gadā izraisīja reģionālu krīzi Rietumāfrikā. Tā beidzās, kad Džammehs piekrita dzīvot trimdā Ekvatoriālajā Gvinejā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!